14 Inventaris van archiefstukken van de Rooms-Katholieke parochies van Zeeland, aanwezig in het archief van het Bisdom Breda. door Frank de Klerk Bij de Persdienst van het Bisdom Breda verscheen kort geleden een voor Zeeland interessante archiefinventaris. Drs. W.J.P.M. Brand, pastoor van Dongen en archivaris van het bisdom, publiceerde de inventaris van gedeponeerde archivalia betreffende het Zeeuwse deel van het Bisdom Haarlem (1666) 1853-1956. Bij de heroprichting van de bisdommen in Nederland in 1853 viel Zeeland onder dit bisdom. Vanaf 13 april 1956 ging deze provincie onder het Bredase bisdom ressorteren. Toen werden alle archiefstukken over Zeeland die in Haarlem tussen 1853 en 1955 waren opgesteld of ontvangen aan Breda overgedragen. De nieuwe inventaris maakt deze archieven nu toegankelijk. Het grootste deel van de inventaris bestaat uit stukken van de afzonderlijke parochies van Zeeland: Goes, Hansweert, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Kwa- dendamme, Lewedorp, Middelburg, Oud-Vossemeer, Ovezande, Rilland-Bath, Tholen, Veere, Vlissingen, Yerseke en Zierikzee. Per parochie is een kort historisch overzicht opgenomen, waarna de stukken vanaf 1853 (in sommige archieven bevinden zich enkele stukken van voor die datum), systematisch worden beschreven. Per parochie komen we de onderwerpen Priesters, Kerkbestuur, Eigendommen (onroerend goed, kerkgebouw, pastorie, patronaat, kerkhof), Financiën, Kerkelijke diensten en pastoraat, Verenigingen, Scholen en Armbestuur tegen. In elk onderdeel treffen we stukken aan die historisch gezien belangrijk zijn, bijvoorbeeld over de bouw van de kerken. Bij de parochie Goes wordt het duplicaat vermeld van de Kroniek van pastoor Claus, een handschrift uit het midden van de achttiende eeuw over de historie van de Katholieken op Zuid- Beveland vanaf de Reformatie. Een exemplaar van deze kroniek bevindt zich van oudsher in het archief van de Rooms-Katholieke parochie van Goes. Vanaf begin jaren tachtig is bekend dat er in het archief van de parochie Vogelenzang bij Haarlem een tweede exemplaar van deze kroniek bestaat. Inmiddels is dit exemplaar overgedragen aan het bisdom Breda. Bij de parochie 's-Heerenhoek worden een trouwboek, een doopregister en een register overledenen vermeld uit de tijd van de Landsparochie van Zuid-Beveland uit de achttiende eeuw. Ook treffen we hier stukken aan van het "Bouwfonds" uit 1853, dat meewerkte aan de bouw van de Rooms-Katholieke kerk van dit dorp. Verder bevinden zich stukken over het Tomasfonds in dit archief. Dit fonds werd in 1869 opgericht door de deken van Middelburg en pastoor van 's-Heerenhoek A.A. Tomas. Priester studenten en R.K. onderwijzers en onderwijzeressen konden met het fonds, dat tot het midden van deze eeuw bestond, worden ondersteund. Voor ieder die belangstelling heeft voor de geschiedenis van de Rooms- Katholieke kerk in Zeeland vormt deze inventaris een bruikbaar hulpmiddel om onderzoek te doen. De inventaris is verkrijgbaar bij de Persdienst van het Bisdom Breda, Veemarkt-

De Spuije | 1997 | | pagina 16