18 4. Welke bezwaren kleven er an de graanbalans? In een grote bak pakt graan meer samen dan in een kleine. Daardoor valt het soortelijk gewicht van een monster te klein uit. Hoe dit worden opgelost? Men zou het graan in de schaal met de strijkstok wat kunnen aanstampen, of tegen de schaal tikken bij het vullen, of de schaal een paar maal op de tafel laten stuiteren. Nu voert nooit iedereen deze handelingen even intensief uit, zodat er weer geen betrouwbare uitkomst optreedt. De makers hebben de graanschaal iets vergroot, of de gewichtjes iets verzwaard. Dat is proefondervindelijk gedaan, een pietje precies zou zeggen: Natte-vinger-werk. Toch geven de graanbalansen redelijke uitkomsten en een grote nauwkeurigheid is niet nodig. 5. Twee typen balansen Voor 1820 gaven graanbalansen in ons land graangewicht in Amsterdamse pon den per schepel. Men noemde dit wel het poolgewicht. Groninger graanbalansen waren op anderen gewichtseenheden gebaseerd. Balansen uit die tijd noemen we voor-metrieke graanbalansen. In 1820 werd officieel het metrieke stelsel inge voerd. Officieel moest het soortelijk gewicht van graan worden vermeld in kg per hl. Er kwamen daarvoor andere balansen met als graanschaaal een bus van 1 liter, toen Nieuw Nederlandse kop genoemd. De handel hield zich echter aan de oude vertrouwde maten en de oude balansen werden veelvuldiger gebruikt dan de metrieke. In de twintigste eeuw raakte de graanbalans in onbruik. Het is nu een museumstuk of een verzamelobject voor gewichtenverzamelaars. Arrondissementsijkers gingen de balansen onderzoek. Al in 1855 werd een onderzoek uitgevoerd door dr. F.J.Stamkart, die ijker was in Amsterdam, Alkmaar en hoogleraar werd aan de Polytechnische School te Delft. Tot slot nog dit: mocht U een gewichtje in handen krijgen met de letters G.G. (graan-gewicht), wees er dan maar zuinig op! Literatuur: F.J. Stamkart, Korenschalen, 1855 K.M.C. Zevenboom, Kennis van de Amsterdamse Graanmaat, 1959. D.A. Wittop Koning en G.M.M.Houben, 2000 jaar gewichten in de Nederland 1980, pp. 143-145. Meten en Wegen, Tijdschrift van de Gewichten en Matenverzamelaars, no 92, dec 1995, pp.2183-2185.

De Spuije | 1997 | | pagina 20