5 als ze 8 jaar oud zijn: de leerstof wordt over 8 klassen verdeeld, alle klassen duren een halfjaar. Men krijgt onderwijs in de vakken godsdienst, taal, rekenen, aardrijkskunde (toegepast op het schippersleven), natuur en voor de meisjes nuttig handwerken. De meisjes moesten in staat zijn het gewone naai-, brei-stop-, en verstelwerk te verrichten. De meisjes die willen, kunnen zich op deze school verder bekwamen en diploma 's lingerie, costumiere en coupeuse halen. Zo lezen we:" verder zal door goed geleide speeltijden, door het aankweken van goede gewoonten, door soepele en toch strakke discipline, maar vooral door het onderhouden en verstevigen van een echte familiegeest, onze kinderen zo fijn eigen, zodat straks, als onze kinderen de school verlaten, zij zich met 'n blij gemoed en in stevige wil op hun taak voor het verdere leven kunnen toeleggen". De zusters van het Heilige Hart waren niet weg te denken uit het dorpsleven van Hansweert. Wie herinnert zich niet de zusters Vincentia, Consulata en Basiliana van de kleuterschool en zuster Everista van de lagere school?. Mariaoord vindt een roemloos einde als men het gebouw in de zeventig jaren sloopt in verband met de verbreling van het Kanaal door Zuid-Beveland. Verslag van gehouden activiteiten Bezoek aan het Fruitteeltmuseum in Kapelle Op zaterdag 29 maart 1997 bezochten omstreeks 25 geïnteresseerden het in december 1996 geopende Fruitteeltmuseum, gesitueerd in de voormalige Groene School, in Kapelle. De ontvangst was hartelijk en goed verzorgd. Onder het genot van een drankje gaf de heer F. de Klerk een duidelijke uiteenzetting over het ontstaan, de opbouw en inhoud van het Fruitteeltmuseum. Hieronder een korte beschrijving: Aan de voorzijde van het gebouw staan naast het terras hoogstamfruitbomen. Achter het museum bevindt zich de tuin, waarin diverse soorten fruit worden gekweekt. Oude snoei- en plantwijzen worden hier in praktijk gebracht. Een klein stukje smalspoor verwijst naar het gebruik in vroeger tijden om op kwekerijen de oogst per spoor naar opslagloodsen te voeren. In de hal bevindt zich een groot glas-in-lood raam met gestyleerde appel- en peervorm. Hier is ook de balie waar allerlei voorwerpen en produkten te koop zijn. Er tegenover ligt een kleine ruimte met terras waar koffie, thee, vruchtensappen, enz. kunnen worden genuttigd. Vervolgens ligt de multifunctionele ruimte op de route. Een waar educatief programma kan worden gevolgd; spelletjes, sprookjes, luiken open en dicht doen en een bod doen via de veilingklok. Het Fruitteeltmuseum is zeker geen saai museum. Een "doe-museum". Er is informatie op niveaus. Iedereen, jong en oud kan aan zijn trekken komen. Al in de Middeleeuwse bronnen worden Kapelle en de fruitteelt in één adem genoemd. In de gang wordt aandacht besteed aan fruit in de kunstgeschiedenis. In de volgende expositieruimten komt de herkomst van fruit aan de orde, de oeroude toepassing in alle culturen, de inheems-Romeinse

De Spuije | 1997 | | pagina 7