6 Reekening van Ontfang en Uitgaaf onder presentatie van Eede naar den Lande te moeten inleeveren, onder genot van een vierde van de Ontfang en tien percent van den Uitgaaf. Hiermeede hebben wij d'Eer na toewensching van Heil ons te noemen Uw Z(eer) D(ienstvaardige) meedeburgers Het Gemeente Bestuur van Wissenkerke en Geersdijk. Wissenkerken, den 4den November 1805." Maar bovenal: hij hield de financiën keurig in orde. En dat was wel nodig, gezien de ongehoorde lasten die ook Wissenkerke zich tijdens de Franse overheersing moest getroosten. In willekeurige volgorde noemen we hier welke lasten, jonge en oude, wij tegenkwamen: - Op 9 Juli 1804 wordt, naast de blijkbaar gewone "agtjarige heffing op bezittingen en inkomsten" nog een "Buijtengewoone Belasting op bezittingen en inkomsten" afgekondigd door het Staatsbewind. - September 1804. Ook schippers moeten nu - als alle neringdoenden - patent recht (d.i. belasting om een bedrijf te mogen uitoefenen) gaan betalen en daarvoor beëdigd worden; zij mogen geen "Impost subjecte goederen" vervoeren dan na toestemming van en betaling aan het gemeente bestuur. (Op alles wat van buiten het eiland kwam, rustte invoerrecht). - Verder vinden wij ijkers voor "het Regt op de Waag"; turftonders, die zowel uitgevoerde als elders gekochte turf moesten noteren voor de ontvanger; impost op het gemaal (d.i. belasting op wat de molenaar maalt); op dranken en azijn; 6.- patentrecht voor tappers en slijters; jachtrecht; belasting op het poeieren van het haar beëdigde meters "tot het middel van de ronde maat die partijen graan moesten meten; meters voor aardappelen, die ook moesten zorgen, dat er niet te veel werd uitgevoerd, zodat het eiland zelf niet tekort kwam. De honderdste en tweehonderdste penning op landen, huizen, tienden, molens, gors en dijk, huisschatting of "verponding" op huizen, successiebelasting, waarom de schout, met uitsluiting van anderen, benoemd is voor het registreren van sterfgevallen en het verstrekken van vergunning tot begraven. - In februari 1805 werd de gemeente aangeslagen voor 59:19:1 voor lokalen (behuizing) van de gewapende macht. - Een commissie werd benoemd "tot het beraamen van een nieuw plan van plaatselijke belastingen." Hieruit kwam de Hoofdelijke Omslag voort, die tot in de twintigste eeuw nog diende als sluitstuk van de begroting. - "Het middel van het Personeel", wat belasting inhield op personeelDienst boden, Paarden en Plaisirgeld, Runderbeesten en belasting op het Mobilair", dat wil zeggen op de gehele inboedel, tot lakens, kussens en slopen toe, waarvoor "tauxateurs" komen inspecteren en schatten. - Daar bovenop kwam in 1808 nog de "belasting van Drie Millioenen Guldens", waarvoor Wissenkerke 2800.— moet opbrengen. Wat dat betekent, ontdekken wij als we naast het aantal inwoners - 1313 - kennis nemen van de

De Spuije | 1997 | | pagina 8