11 Als gevolg van de Deltawet en het afsluiten van het Veerse Gat, voorjaar 1961, moesten de vissers weg uit Veere. De nieuwe thuishaven voor de vissers uit Veere, Amemuiden en Tholen zou Colijnsplaat worden. Er was ongeveer plaats voor zo'n dertig schepen. Ook werd er een vismijn gebouwd. Na de bouw van een nieuw vismijngebouw (1979) werd het gebouw door de fa. De Koster "Delta Jacht" in gebruik genomen als winkel, kantoor en werkplaats. Het gebouw is inmiddels afgebroken. Tengevolge van de dijkverzwaring (1979) werd de haven uitgebreid met een nieuwe vissershaven in oostelijke richting en er werd een nieuwe vismijn gebouwd. De oude vissershaven werd ingericht als jachthaven. Deze situatie kennen we nog steeds. Met de aanleg kwamen de problemen van een goede toegang en aanzanding. Problemen die bij de gemeente en de watersport overbekend zijn. Een van de eerste jachtbezitters die regelmatig in de haven van Colijnsplaat lag, was de scheepsbouwer Comelis Verolme. Als meneer Verolme in aantocht was, of er net lag, wisten de inwoners van Colijnsplaat dit meteen. Hoe dat kon? Aan de overkant van de dijk, nu parkeerterrein "Kuupje", lag vroeger de vuilnisbelt van Colijnsplaat. Deze belt was altijd wel aan het roken, stinken etc. De bewoners konden klagen bij het gemeentebestuur wat ze wilden, maar daar moest men maar mee leven. Als meneer Verolme er lag moest de brandweer de vuilnisbelt eerst gaan blussen, zodat men er in de haven geen last meer van had. Klassejustitie? Dijkgezicht Colijnsplaat met links het oude gemeentehuis, ca. 1915

De Spuije | 1998 | | pagina 13