12 Watersnoodramp 1953 Colijnsplaat werd tijdens de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953 door een wonder gespaard wat later beter bekend geworden als "het wonder van Colijnsplaat". Een levende herinnering hieraan is het monument dat naast het oude gemeentehuis staat. Het beeldhouwwerk in brons is van de Vlissingse kunstenaar Jan Haas, voorstellende een mensenhand die het water keert. Het werd op 6 augustus 1993 onthuld in het bijzijn van veel mensen. Bomen in de Voorstraat Aan weerszijden van de Voorstraat staan prachtige lindebomen, niet geheel vrij van luis wat regelmatig tot problemen in de straat zorgt. Ze werden in 1825 aangekocht bij een kweker uit Goes die ze leverde voor 0,25 per stuk, franco op de haven van Colijnsplaat. Dat waren nog eens tijden! Alle bomen zijn in 1986 gerestaureerd door een boomchirurg. Enkele zieke exemplaren zijn vervangen en hebben zo'n twee jaar in een juk gestaan om wat beter te wortelen. Veerdienst, vaste verbindingen Er werd ook al in 1599 een vaste veerdienst op Zierikzee ingesteld. Men was toen georiënteerd op Zierikzee. Deze veerdienst zou blijven bestaan tot 1960. In 1964/1965 werd de Oosterscheldebrug, nu Zeelandbrug gebouwd. Zo kreeg men een vaste verbinding met Schouwen-Duiveland, Rotterdam en de rest van Nederland. Molens Colijnsplaat is nog steeds in het bezit van twee korenmolens. Namelijk de "Oude Molen", gelegen aan de Havelaarstraat, bouwjaar onbekend. Deze molen is pas weer gerestaureerd en kan weer malen. Al in 1599, direct na het indijken van de polder werd de bouw van de "Oude Molen" aanbesteed. De aannemer Dirk Janss van Nesse uit Dordrecht, liet de molensteen van Dordrecht naar Colijnsplaat vervoeren. Aangekomen te Colijnsplaat kostte het veel moeite om de molensteen van de haven naar de molen te krijgen. De reden was dat de weg zeer slecht was. De huidige stenen molen is naar alle waarschijnlijkheid niet de eerste molen. Er heeft eerst een houten stellingmolen gestaan. De tweede molen is de "Nooit Gedacht", bouwjaar 1864 en staat aan de Colijnsplaatseweg. Deze was tot 1965 regelmatig in gebruik. Nu is de molen in particulier bezit van een Duitser en doet dienst als woonhuis. Er kan niet meer gemalen worden, omdat het binnenwerk er uitgehaald is. Nutsvoorzieningen De dagelijkse dingen, die wij als vanzelfsprekend beschouwen, zoals post, water, elektriciteit en telefoon zijn nog maar van niet zo lang geleden. De postdienst op Colijnsplaat werd sinds I januari 1829 geregeld verzorgd door de PTT, tweemaal per dag. Om acht uur 's morgens en 1 uur 's middags. Voor elektriciteit moesten de mensen uit Colijnsplaat nog tot 1918 wachten. Toen

De Spuije | 1998 | | pagina 14