13 verbrand, daarna zijn dezelve zonder iemand beledigt te hebben vertrokken. Sedert hebben wij tot heden morgen 8 uur nog niemand aan de Wal gezien, of daarvan gehoordeenige Scheepen zeijlende de roompot op na Colijnsplaat van welke plaats de Vaartuigen beneevens eenige loozen (Sic! loodsen) zijn De Engelsen hebben zich in dit stadium dus beperkt tot twee acties. Dank zij Schepman (1990) en Holzmann en Pehrson (1994) weten wij, dat de Fransman Claude Chappe - onafhankelijk van een soortgelijke Zweedse uitvinding - in 1790 een snelle berichtgeving uitvond door "optische telegraphie." Zodra de Fransen hier kwamen werd hun serie seinpalen uitgebreid langs de Nederlandse kust tot Den Helder. Aanvankelijk werden de berichten doorgegeven door het seinen met vlaggen; ntaar later gebruikte men zwarte bollen, die 's nachts vervangen werden door lantarens, die door variatie in aantal en positie honderdvijfentwintig verschillende berichten konden doorseinen. Schepman noemt seinpalen op Fort de Haak, Oostkapclle, Domburg (op de Hoge Hil), op de toren van Westkapelle en één tussen Zoutelande en Dishoek, één op het stadhuis van Vlissingen. Blijkens het rapport van W.L. Vader heeft er ook een aan de Roompot voor Wissenkerke gestaan, die gemakkelijk naar Fort den Haak kon seinen. De Royal Navy had speciale troepen die getraind waren in het opsporen en vernietigen van deze telegrafen. Dat is dus wat er in Wissenkerke heeft plaats gevonden. De Engelsen wisten heel goed de weg in de Zeeuwse wateren. Zij werden geloodst door schippers uit de Engelse kust plaatsen, die als geroutineerde smokkelaars alle Zeeuwse zandbanken goed in hun hoofd hadden en ook wisten dat de Roompot voor grote schepen bevaarbaar was, een feit dat volgens het echtpaar Fortgens de Fransen niet bekend was. Maar dat gold niet voor landingen bij Kattendijke en Wemcldinge, diep in de Oosterschelde. Om die reden hebben zij in Colijnsplaat loodsen aangeworven. Was het Engelse ingrijpen op Noord-Beveland dus militair maar heel beperkt, groot waren de economische gevolgen. Op 6 augustus moest A.V. aan de Engelse kwartiermeester Generaal Dirkson opgave doen van de op het eiland aanwezige voorraden "Rundvee, schapen, Lamnters, tarwe, boonen, haver en hooy", netjes gerequireerd en vertrokken." de Hollandse telegraaf, zoals deze in het seinboek van 1803 staat afgebeeld

De Spuije | 1998 | | pagina 15