20 Het Franse staatsburgerschap doet tenslotte de laatste resten van sympathie voor Frankrijk verdwijnen. Geen wonder dat de Fransen 13 december 1813 door de bevolking van Noord- Beveland bij Kamperland hartstochtelijk en triomfantelijk hernieuwde toegang tot hun eiland is belemmerd. Op diezelfde dag vormt Kortgene een "provisioneele regeering, in aanmerking van de zonderlinge gesteldheid van zaaken, waarbij onder meer contact met Goes en Walcheren is ontzegt." De burgerij, als vanouds weer vergaderd in de kerk, bekrachtigt de "gedaane aanstelling" van A.V. tot burgemeester en van zijn zeven schepenen. Het wordt een heel feestelijk slot van het jaar. Men wil herdenken, dat Kortgene vierhonderd jaar geleden is gesticht en voor de ramp van 1532 een "Lusthof" heette.Op 23 december schrijven de drie presidenten van gemeentebesturen op Noord-Beveland aan Willem van Oranje: "Uwe Koninklijke Hoogheid gelieve met welgevallen de betuiging van hulde en Eerbied aan te neemen met welke wij voor U Hoogheid zijn bezield, terwijl wij God biddende voor den roem en voorspoed van U Koninklijke Hoogheid ter verdere bevrijding en bevestiging van het dierbaar vaderland, en de Eer en het geluk van uw doorluchtig Huijs, intusschen de Eer hebben met de diepste Eerbied te zijn DOORLUCHTIGE VORST Uwe Koninglijke Hoogheids Gehoorzame Dienaren onderdanen De Provisioneele plaatselijke Bestuuren van den E1JLANDE NOORDBEVELAND. was Geteekend) door de Presidenten bij dezelve Bestuuren. En zo is het wonder geschied dat deze vroeger zo fel anti-Oranje gezinde patriotten, de gebroeders Vader, zijn getransformeerd tot Oranje-aanhanger! Dat zijn ze - zo kunnen wij er aan toevoegen - ook gebleven. Hun kinderen waren steunpilaren voor Groen van Prinsterer die met hen persoonlijk bevriend was. Als begin 1814 een collecte voor "bewaapening" van Nederland wordt gehouden, dan blijkt uit die opbrengst, hoe groot de emotie bij de bevrijding is geweest: aangezien men nauwelijks geld heeft, offert men in Kortgene "247 hemdroksknoopen, 6 horlogekettingen, 71 schoen- en broekgespen in soort, 18 broeksknoopen, 28 haaken en hoeken des Bijbels, naaldkokers met heften, halsslooten" enz., enz.; alles van zilver, samen 8 ponden en 131/2 oneen." De tot schout weer herdoopte A.V. schrijft dan ook aan den Heer Commissaris Generaal der Financiën: "Wij zouden te kort doen aan de goede gezindheid der Ingezeetenen deezer Steede, wanneer wij U wel Edele onkundig lieten van de ongemeene bereidwilligheid en geestdrift waar mecde dit alles is opgebragt." In 1814 vinden opnieuw vele vorderingen plaats van de al zo schaars geworden koeien, tarwe en dergelijke, nu voor Russische en Engelse troepen. Veel geld was nodig voor de eigen landmilitie. Alleen al de genever voor deze organisatie kostte Kortgene van december 1813 tot mei 1814 434,18! A.V. was zelf de plaatselijke commandant. J.H. Schorer werd Gouverneur van Zeeland. Deze provincie werd vergroot met

De Spuije | 1998 | | pagina 22