DE SPUIJE 1 Mededelingenblad van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Bevcland Mei 1998, nr. 43 Van het bestuur De aflevering van De Spuije, die u thans in handen houdt, bevat weer een mix van verslagen van gehouden activiteiten, vooruitblikken en wetenswaardigheden over de Bevclandse geschiedenis. Een bestelkaart voor onlangs uitgegeven boekwerken gaat hierbij. Wc rekenen erop, dat u daarvan gebruik maakt. Alleen dan blijft het mogelijk om door te blijven gaan met de bestudering van de geschiedenis van, de gewoonten en gebruiken op de Bevelanden en de mensen, die die gewoonten en gebruiken in stand hielden. Zo blijft de statutaire bedoeling van onze vereniging overeind. Mocht u tot dusverre vergeten hebben uw contributie over te maken, dan verzoeken wij u dit alsnog zo spoedig mogelijk te willen doen. Verslagen van gehouden activiteiten Lezing en overhead-presentatie over het leven en werk van de kunstschilder Marinus van Reymerswale op 25 februari 1998 in het Gemeentearchief in Goes. Dr. Adri Mackor uit Doorn, gevutteerd fysisch-chemicus en bezig met een tweede proefschrift in archief wetenschappen en kunstgeschiedenis houdt zich al geruime tijd bezig met het leven en werk van de schilder Marinus Reymerswale (ca. 1490 - na 1545 - 1567?), die in de stad Reymerswale geboren is en gewerkt heeft. Zijn schilderijen bevatten zoveel verwijzingen (o.a. levensechte docomenten) naar de vroegere stad Reymerswale, dat daar gemakkelijk een avondvullende lezing over te houden is. Dat hebben de 30 aanwezigen meegemaakt! In een enthousiast gebracht en boeiend betoog, afgewisseld met vele, vele lichtbeelden, schetste Adri Mackor het leven uit die tijd. De kleinste details, zoals de zegelring op het schilderij met het wapen van de oude stad, en teksten werden in sneltreinvaart vertaald vanuit het oud-Hollands naar begrijpelijke taal. Duidelijk zeer gefascineerd door het leven en werk van de kunstschilder, was hij bijna de schilder zelve. Marinus Claesz. van Reymerswale (Roemerswaele), genreschilder, onderging invloed van Quinten Metsys en Frans Floris. Zijn steeds terugkerende thema's zijn geldwisselaars, belastingpachters en de H. Hieronymus in zijn studeerkamer

De Spuije | 1998 | | pagina 3