4 denis, een goede gezondheid, de wil om er wat van te maken, doorzettings vermogen, een goede pen, zie daar de ingrediënten voor een verhaal dat klinkt als een klok. Bijna zeventig pagina's goed geschreven geschiedenis, verlucht met een groot aantal illustraties voeren de lezer door meer dan vier eeuwen Schore. Gebeurde er eigenlijk wel wat in het kleine dorpje ten westen van het kanaal. Zeker weten! Daar stond aan het begin van de achttiende eeuw ds Buitendijk, niet zomaar een predikant. Welk een tumult op het kerkelijk erf van Schore en Zuid- Beveland. Daar preekte de bevindelijke Laurus Boone aan het eind van de negentiende eeuw, voordat hij predikant van de Gereformeerde Gemeenten werd. Daar eiste de Tweede Wereldoorlog niet alleen van de burgerlijke maar ook van de kerkelijke gemeente haar tol. In bijzijn van een talrijke schare Schorenaren en andere genodigden reikte Jeanne Coppoolse zelf de eerste exemplaren uit aan ds F. Bergwerff, die Schore en Hansweert als werkterrein had, aan de heer Mallekote van de kerkenraad en aan burgemeester De Groot van Kapelle. Het boekje is te koop voor fl. 28,50 per stuk en is te verkrijgen middels de bon, die u bij deze Spuije aantreft. Haast u, de oplage is beperkt. Heel Schore is inmiddels voorzien, vandaar dat de bodem van de voorraadkist in zicht is gekomen. Abraham Vader, 1770-1854. Of: metamorphose van Oranjchater tot Oranjeklant, door dr P.J.A. van Voorst Vader Toen Abraham Vader - verder te noemen A.V. - werd geboren, was hij het derde van de zeven kinderen van Pieter V. (1734-1800) en Leyntjc Daniëls (1741-1804) Maar omdat vijf kinderen vroeg overleden werd hij de oudste van de twee overlevende broers. Zijn vader was negen jaar eerder in 1761 door de in Alkmaar zetelende administrateurs van de Boedel van Willem Adriaan II van Nassau de Lecq als schout-secretaris van Schoorl naar Kortgene overgeplant. Als baljuw Dankert Amijs in 1787 na de Oranje oproeren ontslag neemt, wordt Pieter gepromoveerd tot baljuw en rentmeester van de uitgebreide bezittingen van de Heerlijkheid. En de nauwelijks achttienjarige Abraham volgt in 1788 zijn vader op als secretaris van de "stad." Waar kreeg A.V. onderwijs? Gezien de erbarmelijke toestand van het lager onderwijs in geheel Noord-Beveland - zie T. Visser - kan hij op school niet veel geleerd hebben. Toch heeft hij .goed leren schrijven en rekenen, zelfs zodanig, dat hij zich later als notaris kon vestigen. Hij komt niet voor op de lijst van leerlingen van het Stedelijk Gymnasium te Middelburg, zoals zijn zonen. Wellicht, dat privé-onderwijs van de schoolmeester - toen voor notabelen niet ongebruikelijk, het raadsel oplost. Dat hij de patriottische beginselen van zijn vader enthousiast deelde, blijkt in de eerste in Kortgene gehouden "grondvergadering" in 1795. De dan vijfentwintig-

De Spuije | 1998 | | pagina 6