5 jarige neemt daar kloek de leiding: op zijn voorstel wordt de aftredende magistraat door de vergadering met algemene stemmen weer aangesteld, met écn enkele uitzondering. (Zie Pieter Vader, De Spuije 39, Febr. 1997:7-24) Dat A.V. de leiding van zijn vroeg oude vader overneemt, komt nog duidelijker tot uiting doordat hij in 1795 wordt gekozen tot vertegenwoor diger van het district Noord-Beveland- Wolphaartsdijk in de nieuwe Provinciale Staten, nu geheten "de provisioneele Re presentanten van het Volk van Zeeland." Dat was wel een novum: tot dusver was het platteland in het geheel niet verte genwoordigd. In theorie moest de Eerste Edele - Oranje dus via zijn vertegen woordiger - daarvoor zorgen. Men vroeg zich terecht af: "Waarom de nijverige Landman, dat groot aantal nuttiger bewoners van dit Gewest, van wien het overige gedeelte der Ingezeetenen, het voornaamste en noodzakelijkste levensonderhoud moet erlangen, niet even zoo wel als de Stedelijke Burger, zijn vertegenwoordigers zoude hebben in de Lands Vergaderingen." Dat moest dus anders. "Een Volk, 't welk zijn oppermagt gevoelt en handhaaft, wordt niet beheerscht, maar vertegenwoordigd." Het platteland, met smalsteden, kreeg tien van de zesentwintig stemmen. Hoewel een leeftijd van vijfentwintig jaar gold als minimum om als representant gekozen te worden, waren toch nog drie mannen onder deze leeftijd aanwezig: A.V. was dus niet de jongste. De nieuwe functie had voor hem een aangename kant: Juli 1794 was hij gehuwd met de uit Middelburg afkomstige Catharina Margaretha Saaijmans. Het gaf hem de gelegenheid om dikwijls bij schoonmama te logeren. Als hij rentmeester geworden is, zullen de Alkmaarse Heren hun poststukken vaak adresseren aan de Weduwe Saaijmans, als hij daar al niet was, dan duurde de postreis via haar zorgende hand blijkbaar korter dan de officiële via Goes. De nieuwe vertegenwoordigers ontwerpen allereerst een "Reglement voor het Provintiaal Bestuur." Dat omschrijft de nieuwe positie van Zeeland aldus: "Zeeland is een vry en onafhangkelijk Gewest, een gedeelte uitmakende van het Gemeenebest der Vereenigde Nederlanden. De Oppermagt berust bij het gehcele Zeeuwsche Volk." Dit gewest verdeelt men in vijf Hoofd-Districten, waarvan het vijfde bestaat uit de eilanden Noord-Beveland en Wolphaartsdijk. Zeeuws Vlaanderen was in 1795 ingelijfd bij Vlaanderen, dus bij Frankrijk: hoorde dus niet bij Zeeland. Het vijfde Hoofd-District had zeven Onder-Districten, corresponderende met de zeven grondvergaderingen, dus met de gemeenten. Die Onder-Districten kiezen elk één kiezer, die samen een of meerdere kopie van een tekening, waarop vermoedelijk A. Vader is afgebeeld

De Spuije | 1998 | | pagina 7