7 sie van Directie over de goederen en domeynen van het huys van Oranje komen te vervallen en op te houden - overmits de veranderde orde der zaaken - met last om haare reekening cn verantwoording te doen aan het collegie van administratie der geabandoneerde goederen van den Vorst van Nassau in Den Haag." Als op 7 april 1800 Pieter Vader na jarenlang sukkelen met zijn gezondheid overlijdt, krijgt A.V.'s rustige leventje als secretaris een aanzienlijke versnelling. Hij volgt papa op als baljuw met behoud van de functie van secretaris, tevens gaande over de gemeene middelen in den Eilande van Noordbeveland. (Resolutie v.h. Uitvoerend Bewind 26 April 1800.) Van Vladcrackcn schrijft namens de administrateurs van de Boedel Nassau Bergen aan de twee achterblijvende zonen: "Het afsterven van uwen waardige' Vader P. Vader treft ons ten hoogsteen overtuigd zijnde van uwl: beyder prom(t)heyd, vinde ik geen swaarigheid en het strekke mij zelve tot een genoege, daar nu dit smertelijk sterfgeval daar is uwl: beide playsier te kunnen doen, om uwl: tot de waarneeming van de administratien der domeynen en landerijen te Cortgeene, de Willem Adriaan polder en Noordbevelandsche goederen bij procuratien, welke hier nevens gaan, op den voet zoo als uwl: onderling schikkingen hebben gemaakt, provisioneel te qualificeeren Het loopt er op uit, dat A.V. rentmeester wordt over het grootste deel der goederen, geconcentreerd in en om Kortgene, en zijn broer Willem Lodewijk over de verder weg gelegen Noord en Zuyd Bevelandsche goederen. Maart 1802 wordt A.V. benoemd tot plaatselijk schoolopziener - onder de districts schoolopziener te Goes. Uit het artikel van Tine Visser - Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland 22:33-39, 1996 - blijkt duidelijk, dat hij - mede geleid door (te) warme gevoelens voor de schoolmeester - hier geen werk van heeft gemaakt. Het (lager) onderwijs liet in Kortgene, zoals ook elders, alles te wensen over. Het "Voormalig Gewest Zeeland" is via "Departement van Schelde Maas" in 1803 "Departement Zeeland" geworden. Dit herbenoemt op 8 juni het zittende Gemeente Bestuur van Kortgene met één wijziging: de schoolmeester Leendert de Vos is benoemd tot baljuw! A.V. mag secretaris blijven, wordt daarnaast ook schepen. Ik heb niet kunnen achterhalen, wat de reden voor het vervangen van A.V. en - naar ik aanneem - de ontstemming van het Departementaal Bestuur is geweest. Maar geen nood! De Vos laat weten, dat hij voor deze functie ongeschikt is en wordt derhalve op zijn verzoek ontslagen. A.V. mag waarnemen en wordt later opnieuw benoemd. (Extract uit het register der resolutien van het Departementaal Bestuur van Zeeland, 15 Augustus 1803). Is het een wonder dat A.V. later over deze schoolmeester nooit een kwaad woord heeft willen horen!? In september 1804 wordt A.V. opnieuw gekozen tot gecommitteerde van het vijfde District, dat inmiddels is uitgebreid met het eiland Oost Bcveland en nu dus uit drie eilanden bestaat. Hij heeft niet veel zin in een hernieuwd contact met de departementale Heren en bedankt. Maar later laat hij zich overhalen om de benoeming toch maar te aanvaarden.

De Spuije | 1998 | | pagina 9