8 ouder(s) - tot Meester in de Rechten. De vertaling hiervan levert een goed lees baar belangwekkend verhaal op. Natuurlijk was de oudermoord voor de Romeinen een heel zware misdaad, die dan ook uiterst streng werd gestraft: de moordenaar werd met roeden tot bloedens toe gegeseld, vervolgens in een leren zak gestopt samen met een hond, een haan, een adder en een aap. Deze dieren waren zinnebeelden van de door de zoon verschuldigde dankbaarheid - de hond; van trots en ondankbaarheid - de haan; van het (volgens de legende) al bij de geboorte ernstig letsel toebrengen aan de moeder - de adder; en van het niet waardig zijn om mens te heten - de aap. De dichtgenaaide zak werd dan in zee gegooid, als die in de buurt was, of anders aan de wilde beesten toegeworpen. Deze studie van het Romeinse recht was in Nederland actueel, omdat het door Napoleon ingevoerde recht in zake "parricide" hier ook na het vertrek van de Fransen in 1813 gehandhaafd bleef tot aan 1886 toe. Ook in de Code Pénal gold parricide als een zo zwaar misdrijf, dat voor de berechting een bijzondere methode van terecht stellen was bedacht. De moordenaar werd in bijzondere kleding te kijk gezet. En als het vonnis voor de publieke executie was voorge lezen, werd de rechter hand afgehakt, dus voor het voltrekken van het dood vonnis. In 1829 bestond derhalve in Nederland voor de moord op ouder(s) nog steeds een van het Romeins recht afgeleide rechtspraak. Van de Zeeuwse nuchterheid van de jonge doctor getuigt zeker de tweede van de acht stellingen, die aan het proefschrift waren toegevoegd: "Het over de drempel dragen van de bruid het huis in van haar echtgenoot draagt niet bij tot het wezen lijke van het huwelijk." Uit een brief van vader Willem aan Jan van 14 juni 1830 weten wij, dat hij zich daarna - korten tijd - in Den Haag heeft gevestigd als advocaat. Het adres immers luidt: WelEdelGestrengen Heer den Heer Mr. P.I. van Voorst Vader. advocaat enz. wonende op het Spuij te 's Hage. Mogelijk betrof het een stage bij een daar gevestigd advocaten kantoor. In Wissenkerke. Maar al spoedig vinden wij hem terug in Wissenkerke. Als advocaat zal hij het daar niet druk hebben gehad. 12 December 1835 berichten Heren Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het Gemeentebestuur van Wissenkerke "dat tot lid van den gemeenteraad van Wissenkerke en Geersdijk Mr. Pieter Iohannes van Voorst Vader wordt benoemd, zulks in plaats van Louis Wisse, overleden." Welke benoeming wordt aangevuld met het toegezonden "Extract uit de Dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 18 December j.l. No. 14752, le Afd. houdende benoeming van den Heer Mr. Pieter Iohannes van

De Spuije | 1998 | | pagina 10