9 Voorst Vader tot Assessor in den Raad der gemeente Wissenkerke en Geersdijk c.a. ter vervanging van den Heer Louis Wisse, overleden, welke in het jaar 1840 moest aftreden." Waarop door het gemeentebestuur in zijn vergadering van 2 Januarij 1835 "is goedgevonden voornoemden heer Mr. Pieter Iohannes van Voorst Vader als bezittende alle de bij art.3 van gemeld Reglement gevorderde vereischten, om als Lid en Assessor in den gemeenteraad te kunnen fungeren, en in geene termen van uitsluiting verkerende bij art.6 en 8 van gezegd Reglement omschreven uittenodigen om in deze vergadering te verschijnen, ten einde hem van zijne benoeming kennis te geven en te installeren en beëedigen. Nadat de nieuwbenoemde van zijne benoeming door ons was onderrigt geworden, heeft hij in onze handen afgelegd den eed, omschreven bij at. 19 van bovengemeld Reglement, zeggende: "Zoo waarlijk helpe mij God almagtig!" De notulen zijn ondertekend door vader Willem, die in 1825 het ambt van burgemeester verruild heeft met dat van secretaris. In 1836 zal Jans jongste broer Jacobus zijn vader in die functie opvolgen. V.V.V. is een ijverig assessor. Al in mei legt hij een "Ontwerp Reglement van Plaatselijke Policie" van 42 artikelen voor; dat handelt over de interne huis houdelijke verordeningen van de gemeente. Dit wordt ongewijzigd aangenomen. Als in 1844 de Districts Commissaris Verschoor van Nisse te Goes een ander Policie reglement voorstelt, laat de gemeenteraad weten, dat hij "na deliberatie heeft goedgevonden, om zich te blijven bepalen bij het thans bestaande policie reglement in dato 22 September 1835." Mr. V.V.V.'s reglement nog verbeteren? Dat was in de ogen van Wissenkerke niet mogelijk. In 1836 maakt hij een goed plan voor een nieuw schoollokaal, waarvoor tot dusver het geld niet kon worden gevonden. Twee huizen in de Oostvoorstraat zullen daartoe samengevoegd worden en verbouwd. Een onbekende - vader Willem? - biedt de helft, 650,- bij te dragen aan de koopprijs van die beide panden. Na diverse wijzigingen door Gedeputeerde Staten, die een belangrijke bijdrage leveren aan de kosten van verbouwing, komt de nieuwe school in 1836 tot stand. Vader Willem leent daartoe aan de gemeente 3.400.-. 13 April 1838 woont V.V.V. zijn laatste vergadering bij van de gemeenteraad. Hij verwacht benoemd te worden tot rechter aan de Arrondissements Rechtbank te Goes. Dit heuglijk feit is voor hem aanleiding om in het huwelijk te treden: op 5 april 1838 bericht de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Middelburg aan het gemeentebestuur van Wissenkerke dat de heer P.I. van Voorst Vader en Mejuffrouw I.A. (Iohanna Adriana) Fock trouwbeloften hebben gewisseld. Op 20 april is het huwelijk te Middelburg voltrokken. "Jans" Fock - haar familie zal zich na 1863 von Brucken Fock noemen - stamde uit een predikanten- en van moederszijde uit een regentengeslacht. Zij was een kleindochter van de befaamde Mr. Bonifacius Matthias Pous (1744-1797) die onder zijn vele ambten ook telde dat van bewindhebber van de Kamer Zeeland van de V.O.C. en als zodanig de directe toezicht houdende chef was van Johannes van Voorst, V.V.V.'s groot vader. Deze had zijn loopbaan immers geëindigd als equipagemeester - belast met de leiding bij de bouw, uitrusting en bemanning van de schepen - van diezelfde

De Spuije | 1998 | | pagina 11