11 V.V.V. als rechter. Bij keizerlijk decreet van 18 augustus 1810 werd tot de instelling van een "Rechtbank van eerste aanleg" in Goes besloten; 8 juni 1811 werd die geïnstal leerd. 1 Oktober 1838 werd deze omgezet in een "Arrondissements Regtbank". Na een levensduur van nog geen 40 jaar is deze 9 april 1877 al weer opgeheven. V.V.V.benoemd 16 september 1838, hoorde dus tot de eerste leden van deze rechtbank. Het eerste vonnis, dat hij velde samen met de rechters B.H. Janssen en I.I. van Deinse betrof een 26-jarige vrouw. Wegens het "aftrekken van koor naren" werd die veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een geldboete ter waarde van de toegebrachte schade. Hoe anders luidden de aanklachten toen, vergeleken met die van deze tijd! Bij V.V.V.'s derde vonnis - altijd samen met 2 andere rechters - spreken de heren een 57-jarige vrouw vrij van de beschuldiging "eens anders koeijen te hebben gemolken!" Veel vonnissen betroffen diefstal van eerste levensbehoeften: graan, brood, roggebrood, aardappelen, een paar vrouwenkousen, een "baaijen rok", zoete koeken, paardepenen, hout, appels, schoenen, een achtervarkensham, een konijn, een schaap. De 17-jarige Marinus de Regt, die 2 a 3 rapen uit de grond trok op het land van notaris Jan Willem Vader te Kortgene, een neef van V.V.V., om die er ter plekke op te eten kreeg een boete van 0,50 met de kosten van het geding begroot op 3,-. Voorts komen wij tegen: het ontduiken van de belasting op zout, het clandestien malen van meel. Een bakker, die het tarwemeel voor het bakken van zijn broden had vermengd met dat van bonen en erwten. Naakt zwemmen werd wegens "schending van de eerbaarheid" gestraft met één maand gevangenis, 8,- boete en betaling van de kosten van het geding ad 2,51. Natuurlijk waren er ook scheldpartijen, beledigingen, ordeverstoring; het niet aanmelden van een zoon voor de militaire dienst. Is er echte armoede in het spel dan toont de rechtbank zich relatief mild; een vrouw die aardappelen te velde had ontvreemd, gul bekent en spijt betuigt, krijgt één dag celstraf met vergoeding van de verblijfkosten daar, 2,75_; met de opdracht de aardappelen terug te geven. Strenger trad de recht bank op tegen een man die leden van de kerkenraad bedreigde teneinde zijn diaconale steun omhoog te krijgen: 2 jaar gevangenisstraf, 13,- boete plus de kosten van het geding. Ook bedelaars konden niet op genade rekenen. Twee mannen die als enige kostwinning het zingen van liedjes konden opgeven, kregen 3 maanden gevangenisstraf, gevolgd door opname in een bedelaarskolonie. Ook twee jongens, 12 en 13 jaar oud - zonder beroep! - kregen wegens bedelen de zelfde straf. Op stropen met gewapend verzet tegen de jachtopziener stond 6 maanden, 20,- boete en kosten van het geding: 3,80. De regering had godsdienstoefeningen van afgescheidenen met meer dan 20 personen, zonder vergunning van het gemeentebestuur, verboden. Wij kijken wel vreemd op, hoe streng tegen deze "misdaad" werd opgetreden. 20 Februari 1840 kostte dat de voorganger 25,- en kosten rechtsgeding ad 11,29. Eveneens in 1840 werd het houden van 3 godsdienstoefeningen op één zondag te 's-Heer

De Spuije | 1998 | | pagina 13