27 Het eiland dankt zijn naam aan de holle stelle die vóór de bedijking op het schor aanwezig was. Een holle stelle is een opgeworpen hoogte op onbedijkt land waarop de schapen bij vloed een toevlucht kunnen vinden. In de hoogte bevindt zich een put met zoet water. In 1515 werd Hollestelle door het indijken van de Sint Anthony polder met het 'vasteland' van Borssele verbonden. En verder., een verhaal, een fietstocht met Ad Beenhakker kan je eigenlijk niet navertellen, dat moet je ervaren en jammer voor degenen die dit allemaal hebben gemist. Per huifkar over de bloemdijken op 11 juli 1998: Ongeveer 15 personen genoten van de huifkartocht onder leiding van de heer Vink van stalhouderij Vink te Nieuwdorp. Vanaf de schaapskooi in Heinkenszand werd er met 2 paarden en een echte huifkar, die slechts aan voor- en achterzijde open was rondgereden over de bloemdijken. Langs de weeltjes aan de Brilletjesdijk, die onstaan zijn door overstromingen in het verre verleden. Op de plaats van een doorbraak ontstond meestal een diep kolkgat. Als de polder niet geheel verloren ging, lukte het meestal niet om de dijk op de oorspronkelijke plaats te herstellen. Men legde vaak de nieuwe dijk er met een bocht buitenom. Het kolkgat bleef dan binnendijks als een ronde put tegen de dijk aanliggen. Zo'n put noemt men weel. De aanwezige kinderen mochten op de 'bok' zitten en dachten dat zoiets eigenlijk alleen nog maar op de TV kon. De heer Vink vertelde over de bloemdijken. Deze worden weer gemaaid en geweid door ondermeer een rondtrekkende kudde. De dijken van de Zak van Zuid-Beveland kenmerken zich door de aanwezigheid van ruigte- en struweelvegetaties. De rondrit door het waardevolle cultuur landschap was een succes. Dorpswandeling en dispresentatie in Heinkenszand op 26 september 1998: Heinkenszand, land van 18 polders, vermoedelijk de titel van Jan de Ruiter's nieuwe boek, dat binnenkort zal verschijnen. Voor 30 leden van de Heemkundige Kring ligte Jan de Ruiter alvast een tipje van de sluier op. 'Heinkenszand is een moeilijk dorp', zo begon de diapresentatie en de toelichting van onze dorpsspecialist. Moeilijk in de zin van het terugzoeken en verbanden leggen voor het verhaal. Het doorworstelen van notulen, waarbij slechts fracties gebruikt kunnen worden voor het verhaal over Heinkenszand. En wat moetje nu met de 'hot items' uit de notulen van 1938, zoals moet men een veldwachter nu wel of niet gelijkstellen met een landarbeider, of aanschaf van een lijkwagen voor fl. 5000,-, of gratis gebruik van een schoollokaal voor de muziekvereniging Euterpe!? De bedijking van 'Heinkensant' vond plaats omstreeks 1325. De bewoning concentreerde zich langs een van de oudste dijken en ontwikkelde zich pas goed, nadat er in 1405 een kapel was gesticht. Het dorp had in de 17e eeuw de fraaie buitenplaatsen Watervliet en Barbistein. In de Napoleontische tijd raakte het dorp

De Spuije | 1998 | | pagina 29