2 De Klerk constateerde dat men in Colijnsplaat bedreven was in het oprichten van monumenten. Hij verwees onder meer naar het in 1993 opgerichte monument "Houen jongens", wat herinnert aan de wonderbaarlijke redding van Colijnsplaat bij de Ramp van 1953. Maar de eerste bewoners van het dorp schreven met de dorpsplattegrond geschiedenis in de klei van de Oud-Noord-Bevelandpolder. Het beschikken over dat monument stelt natuurlijk wel opdrachten op tenminste drie terreinen. Allereerst dat van de ruimtelijke ordening. De Klerk stelde dat tegen over de goed georganiseerde, maar eenzijdige natuurlobby, heemkunde wel wat meer heemschut zou mogen zijn. Wat voor plannen er ook zijn, voor alles gaat het om cultuurlandschap. Daaraan zou elk plan getoetst moeten worden. Onze omgeving vormt immers het culturele erfgoed. Op het eigene moet men inspelen. Recreatie en toerisme spelen ook een belangrijke rol. Onze omgeving gaan we gelukkig meer en meer zien als een doel en steeds minder als het decor van toerisme, aldus De Klerk. Onze gasten hebben de achterkant van Zeeland ontdekt, die wordt bepaald door geschiedenis en cultuur, door stad, dorp en land. Door produkten die - anders dan zon, zee en strand - volstrekt uniek zijn, want nergens anders in deze vorm en in deze combinatie voorhanden. Ze bepalen de identiteit van Zeeland en van elk deel in Zeeland. Wondelijk genoeg denkt men bij het cultuurhistorisch erfgoed alleen aan steden. Maar Colijnsplaat, Dreischor en Kloetinge maken daar toch ook deel van uit. En dan, kwaliteit is het wat de leer gierige toerist wenst. Dat bracht de inleider op de rol van het onderwijs. Geschiedenis is niet langer een ver van ons bedshow. De Noormannen, de middeleeuwse stad, de VOC en inpolderingen blijven abstracte begrippen, zolang niet, via tekst en uitleg, de weg wordt gewezen naar de Zeeuwse burgterreinen en vliedbergen, naar dijken en welen en Muraltmuurtjes, naar een dorp als Colijnsplaat. De geschiedenisles begint dan om de hoek van de school. Want geschiedenis is voor een belangrijk deel een kwestie van je ogen goed gebruiken. De oplettende lezer kan alles over het voorstraatdorp Colijnsplaat lezen in het door De Klerk geschreven boek, dat uitgegeven is door De Koperen Tuin te Goes. Het kost 24,90

De Spuije | 1998 | | pagina 4