3 Uit het Bulletin van de Vriendenkring van het Streekmuseum Hoeksche Waard nemen wij met toestemming van de schrijver de heer W. Reedijk uit Klaaswaal het onderstaande artikel in het dialect van de Hoeksche Waard over. De redactie gaat er van uit dat lezing van dit dialect weinig problemen zal ople veren. Mochten sommige woorden echter onbegrijpelijk zijn dan verneemt de redactie dit gaarne. De redactiecommissie meent dat dit artikel voor de Bevelandse lezer wellicht interessant is omdat een zekere zwerver Pieter Hollemans ter sprake wordt gebracht, die afkomstig is uit Wolphaartsdijk. Pieter Hollemans wordt op 11 mei 1862 in Wolphaartsdijk geboren in het arbei dersgezin van Leendert Holleman en Catharina de Zeeuw. Op 14 april 1874 verhuist het gezin naar de 's-Heer Hendrikskinderendijk (wijknr. El 42a) te Goes. De moeder van Pieter sterft op 30 oktober 1874 en zijn vader hertrouwt op 10 juni 1880 met Maatje Hoogesteger. Pieter woont daarna als arbeider korte tijd in Kattendijke en trouwt op 13 april 1888 in Kattendijke met Maria Borgo (geboren 24 februari 1872 te 's-Gravenpolder). Daarna vertrekken zij op 7 juni 1890 voor korte tijd naar Middelburg en wonen daarna in Kloetinge, waar hun enige zoon Marinus op 20 november 1890 wordt geboren. Zij keren terug naar Goes op 17-11-1891 en gaan wonen in de Korte Vorststraat (wijknr. C89). Uit het bevolkingsregister van Goes blijkt dat Maria Borgo regel matig voor een korte periode in Middelburg woonachtig is. Na 15 december 1899 keert zij niet meer terug naar Goes. Pieter Hollemans vertrekt tenslotte op 31 augustus 1906 uit Goes en wordt gehuwd zijnde als leurder "ambtshalve afgeschreven". De zoon Marinus huwt op 15 mei 1913 met Neeltje Jannetje Mieras te Yerseke. Dit echtpaar krijgt 6 kinderen en Marinus overlijdt op 16 april 1972 te Goes. De verblijfplaats van Pieter Hollemans is bij sluiting van het huwelijk van Marinus niet te achterhalen. Waarschijnlijk verblijft Pieter dan al in de Hoeksche Waard. Mogelijkerwijs vertoefde hij op het moment van het in het onderstaande artikel genoemde fatale schot op 22 september 1914 al voor langere tijd op de boerderij van Naaktgeboren. Zwervers deur de Hoekse Waard. door W. Reedijk. In öönze streek komme ze nie noemenswaerd meer voor, de zwervers en kassieslui die vroeger huisie-ruim-op langs de deur gingen om an de kost te komme. Voor den oorlog van 1940-'45 echter kwamme dur wekelijks wel enkelde langs, die wat te kööp hadde of die vroege om 't overschotjie van de etestaefel. Soms wier de deur voor dur neus dichtgesmete met de woorde: "Niks nöödig." Maar mêêstentijd wiere ze wel te woord gestaan, en een prakkie overschot wier dan met smaak en onder dankbetuiging genuttigd. De vrouwspersone hadde

De Spuije | 1998 | | pagina 5