5 We hadde in die tijd een Drentsche Patrijshond "Fannie". An honde hadde de zwervers een grosgru wel ijken hekel. Fannie dee voor geen kip kwaad, maar aster een vreemd op wurf kwam ging die voor de deur zitte oftie zegge wou hier kommie niet binne. Op een keer, we zatte net te ete, kwam dur een vrouwechie met een gröóte tas vol bostels het straetjie nae de deur oplööpe, maar Fannie zat voor de deur en die vrouw bleef staan en hieuw dur tas voor dur bêêne. Fannie kwam overend en liep tergend langzaam dur nae toe, stak zun kop in den tas en pakte een bostel en liep terug, lee den bostel neer en ging dur bij legge, oftie zegge wou komt die maar hale azzie durft. De vrouw riep en gilde, dus ging moeder nae de deur om alles te sussendeere, ze heb de bostel gekocht, die kenje altijd gebruike, maar die vrouw hieuwet voor gezien want ze is nooit meer geweest. Een bekende figuur in die tijd was Herme Seepsop oftewel Stiefel genoemd omdattie sloffend en stóótend liep en dan leekut oftie liep te mummelen in z'n aaige. Hij liep met korte stappies en of en toe vegendie met zun schoen tege z'n kuite, eerts links en dan reks, niet om z'n schoene te poese maar voor de juk an zON bêêne wat ze zeeë dattie vlooie had en klauwe messun hande ging nie vanwege zun kassie en z'n pereplu die die altijd bij-um had. In dat kassie zatte tuitepoesers die hij verkoch, zellefgemaakt van paerdehaer en ijzerdraed. Hij sliep op vaste plakken bij boeren in de schuur. Bij Dries Vos in de schuur istie gesturreve, daer hattie ok een vast plak. De boer heb nog een j advertensie in de krant gezet, dat Herbert van I Hal was overleje, toen wisse de mense voor't eerst hoe zun echte naam was. De bekendste zwerver is wel Piet de Ketel lapper geweest in de omgeving. Die soldeerde alle wat lekte. Hij gong de hêêle Hoekse Waard deur met z'n kist materiaal op z'n rik en z'n stok in de hand en z'n schipperspet op. In een poging om te wete te te komme waer die vandaen kwam bin'k nog hêêl wat te wete gekomme en daerom begin ik bij't begin. Pieter Hollemans is geboren in 1862 of 1863 te Wolphaartsdijk op Zuid-Beveland uit de ouders Leendert Holleman en Catharina de Zeeuw. Hij is daar opgegroeid en getrouwd. Hij had een galanteriewinkel oftewel een potte- en pannezaek waer die ok lekke potte en panne rippereerde. Het echtpaar Hollemans krege daer een zeun maar zijn vrouw heb toen niet zoo lang meer geleefd. Dat verlies van zun vrouw istie niet te bove kenne komme. Het leve had toen gêên toekomst meer vong die.

De Spuije | 1998 | | pagina 7