6 Hij schint onderdak voor zun jonchie te hebbe gevonge, maar hij heb z'n geboor teplaats vcrlaete en is gaan zwcrrcvc. Lactcr, toen zun zeun zelf een winkel had, hebtie geprebeerd om zun vader terug te laete komme, maar daer wou die niks van wete. Nou gaarne vedder met een bericht uit de krant van 22 September 1914. "Heden Dinsdagmorgen had op de bouwhoeve van de landbouwer J. Naakt geboren in de Nieuw Bonavontura een droevig ongeval plaats. Toen de ketel lapper P.H. die daar altijd verbleef houdt, den boer behulpzaam wilde zijn om een kat dood te schieten, wilde het ongelukkige toeval, dat juist het 13 jarig dochtertje van de boer vanachter de hooischelf kwam, met het treurige gevolg dat het schot het meisje trof boven in de slaap en de dood vrijwel onmiddelijk intrad." In dezelfde courant staat de overlijdensadvertentie: Heden overleed door een noodlotiig ongeval onze innig geliefde dochter en zuster JAANTJE INGETJE NAAKTGEBOREN in de leeftijd van ruim 13 jaren. Jacob Naaktegeboren, I. Naaktgeboren-Valk en kinderen. Het noodlottige schot wier op verzoek van de boer gelost deur zwerver Piet. Hoewel Naaktgeboren hem trööste en zee, dattie zellef gezegd had "Schiete Piet", wilde Piet toch daer niet meer blijve. Hij heb hêêl zun verdere leve met een schuldgevoel rond blijve lööpe en hij zoch ten drank ommut te vergete. Hij liep langs dijke en wege van den êêne klant nae den andere met z'n ketellappers spulle in z'n kissie. Hij dee zun werk voor een mael ete lóón en groete de boerin astie vedder ging met de woorde: "Dag zuster, ik zei voorie bidde." Hij huisde veul in de boerderij van de Gebroeders Visser an de Meulendijk onder de Buitesluis. Daer stong een krib waerin die overnachtte in de tijd datter gewaakt mos worre bij de paerde anze een vuilechie verwachtende. Nou dat konne ze gerust an un overlaete, want dur ontgingum dur geenêên. As Visser zelf is kwam kijke horendie 't altijd en dan zee die: "Dochie da'k nie waakte?" Enkele honderde meters voorbij de familie Visser was de tramhalte bij de toen zoogenaamde "Achthuizen". Daer stapte Piet opten tram nae de Histert as't kaar- taevendje was in café Tieleman. Van de stamgaste kreegtie dan verschaiie glaes- sies te drinke. Astie dan terug mos stong die nie zoo vast meer op z'n bêêne, dus zette de kaar ters Piet eve opten tram. De trammachinist wister van en stopte dan bij bruchie van boerderij Visser en de conducteur hielpem over 't bruchie nae zun krib, dat kon toen ok nog. Piet stong niet slecht angeschreve bij de mense. Een vrouw opte Ouwesluis dee de was voorum. Maar net voor den oorlog van 1940 istie opge- nome in het huis voor-ouwe-vandaege opte Buitesluis. Nae drie jaer verzurging istie daer gesturreve op zeve Maert 1943, tachtig jaer oud. Gêên mens heb ooit een hekel an Piette gehad, maar zelf vongdie dattie altijd nog schuld had an't fatale schot dat het leve koste van dat lieve maaisie.

De Spuije | 1998 | | pagina 8