Afb. 2. Gevelsteen leeftijd maakt hij carrière in de koopvaar dij; hij vaart ondermeer op Indië. In 1849 vestigt hij zich te Java, waar hij planter, administrateur, pachter en eigenaar wordt van een suikerfabriek in Besoeki. Na zijn fortuin gemaakt te hebben keert hij rond 1860 terug in Nederland. In 1862 wordt hij lid van de Tweede Kamer, een jaar later zit hij in het kabinet-Thorbecke als minis ter van Koloniën. In 1866 is Fransen van de Putte korte tijd minister-president. Na een tweede periode als minister van Koloniën van 1872-1874 wordt hij lid van de Eerste Kamer. Fransen van de Putte geldt als een van de belangrijkste hervor mers van het bestuur in Nederlands-Indië. Hij staat aan de basis van verbeteringen zoals afschaffing van verplichte cultures, afschaffing van herendiensten, aanleg van spoorwegen op Java, verbeterd beheer van de financiën, opleiding van Oost-Indische ambtenaren, etc. De band tussen de familie Van de Putte en Goes en Zuid-Beveland blijft bestaan. Zo wordt er geld geïnvesteerd in een boerderij aan de Postweg. De naam van de boerderij moet verwijzen naar een plaats in Nederlands-Indië die Fransen van de Putte nauw aan het hart heeft gelegen. Volgens Rentenaar in zijn studie over ver noemingsnamen is Soekawana een onder district op Java. De boerderij Soekowono in Kapelle is de enige in Nederland met deze naam. Andere Indische namen zoals Sumatra of Semarang komen veel vaker voor als huis- of veldnaam. Het Aardrijkskundig Woordenboek van Van der Aa uit 1845 noemt Soekowono niet, wel Soekoe. Dit is een plaats op Java die op enkele heuvels ligt. Hier bevinden zich enkele tempelruïnes, waarvan de grootste een pyramidevorm heeft en met beeld houwwerk versierd is. Waarschijnlijk is er een directe relatie tussen Soekoe en Soekowono. Het kan zijn dat Fransen van de Putte het monumentale van de Javaanse tempel voor ogen heeft gehad toen hij zijn boerderij aan de Postweg liet bouwen. Bronnen R. Rentenaar, Vemoemingsnamen. Een onderzoek naar de rol van de vernoeming in de Nederlandse toponymie. Amsterdam 1984. A.J. van der Aa, Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden, Gorinchem 1848. Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek, deel IV. Leiden 1918. Rijksarchief in Zeeland, Herziene OAT, ca. 1880-1885. Afb. 3. Ventilatierooster varkenshok 27

De Spuije | 1999 | | pagina 29