Tentoonstelling schutters in Goes in de 17e en 18e eeuw F.H. de Klerk 'k Heb drie hoven op een rij Voor mijn brave schutterij Onder deze titel wordt in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland een tentoonstelling gehouden van 18 juni tot en met 19 september 1999. Het project bestaat naast de tentoon stelling uit een publicatie van de Stichting Zeeuwse Katernen. In het Museum te Goes wordt een van de bovenzalen gedomineerd door vier grote geschilderde groepsportretten. Op deze zogenoemde schuttersstukken zijn leden van het St. Jorisgilde (voetboogschutters) en het St. Sebastiaansgilde (handboog schutters) afgebeeld. De schilderijen zijn gemaakt door vader en zoon Cornells en Willem Eversdijck. Deze vier stukken en hun makers hebben nooit de aandacht gekregen die ze in his torisch en kunsthisto risch opzicht verdie nen. Bovendien bezit de stad Goes tot het midden van de 19e eeuw niet minder dan 17 schuttersstukken. Sinds een veiling in 1864 zijn er 13 spoor loos geraakt. Inmiddels zijn er in de loop van het onderzoek twee Goese schutters- Leden van het St. Sebastiaansgilde in 1624 door C.W. stukken teruggevon- Eversdijck. (collectie Museum voor Zuid- en Noord-Beveland). den, één in Rochefort- sur-mer en één in Dortmund. Als alles goed gaat zullen deze twee stukken, waarvan er een is gesig neerd door de in Goes geboren kunstschil der Pieter Peuteman, getoond worden tij dens de tentoonstelling. Ook ander werk van de Eversdijcken en Peuteman, zoals keukenstukken en historiestukken, zal worden tentoongesteld. In het bijbehoren de boek worden catalogi van hun werken opgenomen. De tentoonstelling biedt naast schilderijen zilveren voorwerpen, zoals gildebekers, schildjes en papegaaien. Ook zijn er origi nele wapens te zien. Van de schuttersho ven zijn prenten, reconstructies en maquettes opgenomen. Voor een eventuele restauratie van de 4 schilderijen wordt aandacht gevraagd in een educatief en instructief onderdeel van de tentoonstel ling. Met video-opnamen van de achter kant van de schilderijen, infraroodfoto's en een technisch rapport over de huidige toe stand van de stukken wordt hier dieper op ingegaan. Dankzij dit onderzoek is een en ander duidelijk geworden over de werkwij ze van de kunstenaars. Boek en tentoonstelling bieden een unieke gelegenheid om kennis te maken met de burgerlijke cultuur van Goes in de 17e en de 18e eeuw. 29

De Spuije | 1999 | | pagina 31