zullen worden vervuld door toeristen, recre anten en pendelaars, maar dat het spelen van de hoofdrollen tot in lengte van dagen voorbehouden zal blijven aan de boeren.' Van der Maas is niet optimistisch. Ook in Colijnsplaat zitten boeren zonder opvolger. Het karakter van het Zeeuwse platteland zal verder veranderen, maar Colijnsplaat zal blijven bestaan. Het bestaat nu al vier honderd jaar! Dat was ook de reden om het boekwerk uit te brengen. Daarin is de werkgroep geslaagd. Een lezenswaardig boekwerk van zo'n 130 pagina's, fraai uit gevoerd door de uitgeverij van het ADZ. Geen wonder, de medewerkers aan dit boek hebben inmiddels hun sporen wel verdiend! Natuurlijk is het boek niet de officiële geschiedschrijving van Colijnsplaat door de eeuwen heen. Sterker nog, 't gaat om een deelhistorie. De boer en zijn arbeider staan in het middelpunt. Te betreuren valt dat een aantal zaken nood gedwongen slechts aangestipt kon worden, zoals b.v. de geschiedenis van het onder wijs. Het waren in Colijnsplaat de gerefor meerde middenstanders die zorgden voor een christelijke school. Ook een beeld van de kerkelijke geschiedenis ontbreekt. Colijnsplaat was in het begin van de twin tigste eeuw vier kerkelijke gemeenten rijk: de grote Hervormde Kerk, de wat kleinere Gereformeerde Kerk, de kleine Gerefor meerde Gemeente en de nog kleinere Oud- Gereformeerde Gemeente, gesticht door ds. L. Francke. Of het verdwijnen van de boe renarbeider te maken heeft met het ver dwijnen van kerkelijke gemeenten is een vraag waarop het boek geen antwoord kon geven, omdat dat in eerste instantie geen vraagstelling was. Redenen genoeg voor meer studies over Colijnsplaat. En waarom ook niet over Kortgene, Kats, Wissenker- ke, Geersdijk en Kamperland? De archie ven van de gemeente Noord-Beveland zit ten nog vol met materiaal, dat schreeuwt om ontdekking zowel door de argeloze archiefbezoeker als door de vakhistoricus. Het boek 'Het Hek van de Dam, het ver dwijnen van de boerensamenleving op Colijnsplaat' is een aanrader voor iedereen die belang stelt in plaatselijke en regionale geschiedenis. Dit kostelijk boekske is ver krijgbaar in de boekhandel. A.J. Barth 31

De Spuije | 1999 | | pagina 33