WOORD VOORAF Inhoud Woord vooraf1 Armenzorg in 's-Heerenhoek in de 18e eeuw P.S.G. Raas (t)2 De man met het molentje F.H. de Klerk6 Activiteiten en Heemkundige actualiteit A.J. Louisse7 Gedicht van een petroleumventer - Eliza Paauwe F.H. de Klerk8 Vagebonden van de zelfkant W.P. den Toom10 De geheimzinnige dood van de molenaar van Waarde J.H. Midavaine11 Pogingen tot stimulering van het schoolbezoek in Kapelle omstreeks 1873 en wat daaraan voorafging G.J. Lepoeter 18 Boerderij Soekowono aan de Postweg te Kapelle F.H. de Klerk 26 Tentoonstellingen: Zorg voor lijf en leden en Schutters in Goes F.H. de Klerk28 Boekindruk: Het hek van de dam A.J. Barth30 Opsporing verzocht32 De doestelling van de Heemkundige Kring De Bevelanden is blijkens de statuten de bestu dering van de levensomstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen van Zuid- en Noord-Beveland. Dit doel tracht de Kring te bereiken door het organiseren van lezingen, tentoonstellingen, excursies en de uitgifte van het Historisch Jaarboek en de Spuije. De Kring is in 1975 opgericht en sindsdien zijn er 24 uitgaven van het jaarboek verschenen. Dit dankzij de grote inzet van de redactiecommissie. Hiervoor is oprechte dank en waarde ring zeer zeker op zijn plaats. In de afgelopen jaren is de belangstelling voor het jaarboek echter verder afgenomen. Hierdoor zijn de kosten te hoog geworden in verhouding tot het nut dat het jaarboek voor de leden heeft. Op het laatst namen slechts 200 van de 600 leden het boek nog af. De kosten van uitgifte van het jaarboek en de Spuije bedroegen het afgelo pen jaar na aftrek van de opbrengst meer dan de jaarlijkse contributies. Dit is voor het bestuur en de ledenvergadering aanleiding geweest om de uitgifte van het jaarboek te sta ken en te zoeken naar alternatieven. Hierbij stond voorop het bereiken van de leden met historische publicaties. Gekozen is voor een vernieuwde dikkere Spuije in de vorm van een tijdschrift dat driemaal per jaar zal verschijnen, te weten in april, september en december. Het nieuwe tijdschrift wordt in rubrieken ingedeeld, zoals geschiedenis van de Bevelanden, natuur en landschap, monumenten, veldnamen, boekbesprekingen, interviews, musea, uit leg over schilderijen, foto's en aankondigingen van cursussen, lezingen en tentoonstellin gen. Voor het bestrijden van de hieraan verbonden kosten is door de ledenvergadering besloten tot een verhoging van de jaarlijkse contributie van f 17,50 tot f 22,50. Naast de uitgifte van het tijdschrift de Spuije zullen ook publicaties met een bepaald thema verschijnen, eventueel samen met het Gemeentearchief zoals dat in het verleden ook gebeurde. Deze publicaties zullen kostendekkend moeten zijn. Ook via de boekhandel zullen zij te verkrijgen zijn. Het nieuwe tijdschrift en de publicaties vergen een bredere samenstelling van de redactie commissie. De samenstelling hiervan kunt u in dit tijdschrift lezen. Aangezien de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland partici peren in de uitgifte van de Spuije, zal met haar overleg worden gevoerd over de voorwaar den waaronder zij ook aan de vernieuwde Spuije kan deelnemen. Het bestuur van de Heemkundige Kring spreekt zijn waardering uit voor de enthousiaste wijze waarop de redactiecommissie aan haar taak voor de vernieuwde Spuije invulling geeft. Het hoopt dat de veranderde wijze van publiceren van historische onderwerpen vernieu wend zal mogen zijn voor het verwezenlijken van de doelstelling van de Heemkundige Kring de Bevelanden. De voorzitter, J.A. Hoste 1

De Spuije | 1999 | | pagina 3