Heemkundige actualiteit omdat de voetgangers niet over den weg zou den loopen als er een trein kwam, en om op te passen dat er niets in den weg komt. Waar een spoor ligt langs een dorp is er gewoonlijk een station bij. Langs het spoor zijn baanwach ters. Als we een eind gereden hebben komen we voorbij een boterfabriek die met stoom werkt, daar staat een groote schouw bij. Daar bren gen de boeren de melk, en er wordt boter van gemaakt. Een eindje verder staat het station 's-Heer Arendskerke, dat was ook een gewoon station. Eindelijk kwamen we bij een water'. Als de scholieren over het Sloe rijden zien ze Veere liggen en op Noord-Beveland de Bastiaan de Langepolder. In het vissers dorp Arnemuiden stopt de trein weer. De mensen zijn daar heel anders gekleed dan op Wemeldinge. Eindelijk zijn ze in Middelburg. Bij de rondleiding door de stad vallen de jongelui van de ene verba zing in de andere. In de buurt van het gerechtsgebouw en het Zeeuws Museum is een speeltuin waar de Wemeldingse schooljeugd een tijdje doorbrengt. Nadat ze gegeten hebben wacht op de markt de tram. Langs het Kanaal door Walcheren rijden ze naar Vlissingen, onderweg 'Soepburg' passerend. Vanuit Vlissingen wordt naar de duinen gewan deld. Op het strand valt de wijze waarop de meeste mensen daar een bad nemen op: 'Er stonden ook nog een heele massa karretjes, waar ook nommers op stonden. Die karretjes dienden voor 't zwemmen. Als je niet groot genoeg bent mag je niet zwemmen, want anders ben je er bij. Als er nu een komt, die een bad wil nemen, gaat hij in zo'n karretje. Als je er in bent, gaat er een paard voor. De koetsier stapt voorop de kar en voort gaat 't een eindje het water in, en dan draait de kar om, en als de kar in 't water is, hebt je je uitge kleed. Je draait 't deurtje open en gaat een trapje af, en stapt het water in. Op de bad plaats is een touw gespannen. Als je er een tijd in geweest hebt, gaat je weer in het wagentje en kleed je weer aan, en wasch je jezelf en je bent weer klaar. Het wagentje rijdt weer het water uit, op het strand, en je komt er uit. De vrouwen nemen ook wel een bad, en het is een gezond werk'. Vanaf het strand loopt de groep naar het station Vlissingen terug, onderweg nog van alles opmerkend. Het ritje van Vlissingen naar Kapelle verloopt gladjes. De Wemeldingse schooljeugd stapt moe uit, met nog een fikse wandeling naar huis voor de boeg. 'De trein hield stil en we stapten uit, ons alle maal. De chef zei: Is alles goed afgeloopen?. We zeiden ja, zoodat alles goed afgeloopen was'. In ons vorige nummer hebben wij een artikel toegezegd over de historische parallellen die te trekken zijn m.b.t. de huidige plaatsing van zendmasten voor telecommunicatie-appara- tuur en het gebruik van kerktorens voor Franse signaalmasten in de vorige eeuw. In verband met de groeiende discussie die momenteel nog gaande is over de plaatsing van GSM-zenders hebben wij gemeend hierop in een van de volgende nummers te moeten terugkomen. Wel mag het voor onze lezers duidelijk zijn dat het plaatsen van GSM-masten op beeldbepalende gebouwen wat ons betreft een halt moet worden toegeroepen. Zo is het verheugend dat enkele gemeenten reeds doende zijn met het ontwikkelen van een beleid voor de plaatsing van deze zenders. De gemeente Reimerswaal komt de eer toe hierover als eerste Bevelandse gemeente een beleidsnotie te hebben vervaardigd. De inhoud van deze notitie is ons tot dusverre niet bekend. De redactie. 10

De Spuije | 1999 | | pagina 12