Schuttersdemonstratie in Goese binnenstad Nu is de Oesterput een beschermd gebied. Eèn van de laatste schorren van Noord- Beveland. Zo'n klein stukje natuur van veel waarde. Op het oude havenplateau parkeren auto's. In de zomer barbecuet men. Gelukkig is de walkant in zijn oude staat hersteld. Want hier ligt meer geschiedenis dan men op het eerste gezicht denkt. Dit is zomaar een impressie, helaas heb ik op het ogenblik geen tijd om uitgebreid archief onderzoek te doen. Een impressie is eigenlijk ook meer mijn stijl. De rest van de tocht die ik maakte was vol met vogel geluiden, geuren van de Oosterschelde, de bloemen, mooi licht, de wolken en muggen. Petra Sloof is excursie-coördinatrice van Vereniging Natuurmonumenten en Stichting Het Zeeuwse Land schap en woonachtig vlakbij dit gebied in Colijnsplaat. F.H. de Klerk In de tijd dat de schutterijen St. Joris, St. Sebastiaan en St. Adriaan in Goes bestonden, werd er regelmatig bij de schuttershoven met bogen en musketten geschoten. Deze zomer wordt er enkele keren opnieuw met de handboog geschoten in de binnenstad, op een boog- schoot afstand van de plaats waar twee schuttershoven hebben gestaan. Op zaterdag 21 augustus vindt namelijk achter het museum een demonstratie handboogschieten plaats door leden van schutterij St. Sebastiaan uit Yerseke. Deze boeiende activiteit wordt georga niseerd door het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, waar op dit moment een tentoon stelling wordt gehouden over de geschiedenis van de schutterijen. De demonstratie kan achter hekken worden bekeken van 13.00-16.00 uur. Tegelijkertijd is het museum te bezichtigen. Voor het eerst sinds honderden jaren zal het geluid van zoevende pijlen weer in de historische binnenstad klinken, gevolgd door gejuich als een schot de roos heeft getroffen. Deze schietdemonstratie zal worden herhaald op 11 september aanstaande, tij dens Open Monumentendag. Dan zullen tussen 10.00 en 17.00 uur boogschutters actief zijn. In afwijking van voorgaande jaren zal het museum tijdens de Open Monumentendag niet kosteloos te bezoeken zijn. Waar nu het winkelcentrum Schuttershof is, stonden tot 1798 de schuttershoven van St. Joris (kruisboogschutters) en St. Sebastiaan (handboogschutters). De gebouwen en de uit gestrekte schietbanen die tot aan de stadswal liepen zijn in de loop der tijd gesloopt en bebouwd geraakt. Een maquette op de tentoonstelling geeft een goed beeld van de situatie zoals die tijdens de hoogtijdagen van de schutterijen geweest moet zijn. De schuttersdoelen waren kleine gebouwtjes, waar schietschijven inhingen. Er konden twee schutters, ieder van een andere kant, op een schijf schieten. De verschillende banen waren van elkaar gescheiden door kort geschoren boompjes of hagen. De gebouwtjes van het St. Jorisgilde hadden pilaren die met verf gemarmerd waren. Voordat een schutter mocht schieten moest er een 'schutterlijcke waarschuwing' worden gedaan. Er werd dan zoiets geroepen als 'Stae vast'. Als er mensen gewond raakten of erger door rondvliegende pijlen beschermde de stad Goes de onnauwkeurige schutter. Zover zal het achter het museum niet komen. Wel biedt de demonstratie de mogelijkheid om enerzijds in het museum de historie van de Goese schutterijen nader te bekijken, en anderzijds op het museumplein te zien wat boogschieten eigenlijk inhoudt. Het materiaal is de afgelopen honderden jaren sterk gemoderniseerd. Toch zijn een vaste hand, geoefende arm en scherp oog nog steeds het belangrijkste, zoals dat ook voor de Goese schutters van honderden jaren geleden gold. De tentoonstelling in het museum duurt tot en met 18 september aanstaande. 12

De Spuije | 1999 | | pagina 14