Een rondblik in Goes in het jaar 1699 verband met de Spaanse erfenis. Ook voor de interne politiek van de Republiek heeft zijn overlijden grote gevolgen. Willem III sterft kinderloos. Velen slaken een zucht van verlichting bij zijn overlij den. Zijn politiek was nadelig geweest voor de economie van de Republiek. Het is het begin van het 2e Stadhouderloze tijdperk. In Zeeland breken in bijna alle grote ste den oproeren uit. Gehate, prinsgezinden en dikwijls corrupte regenten worden afgezet. Veere en Vlissingen blijven Oranjegezind. Middelburg valt in handen van de Staatsgezinden. Zoals gebruikelijk spelen de schutterijen in deze oproeren een belangrijke rol. Oranjegezinde schutterijen worden gesteund door winkeliers, zeelui en vissers. De anti-Oranjegezinden/Staatsgezinden vinden hun aanhang bij de middengroe pen. De opstand in Zeeland begint in Tholen in april 1702 gevolgd door Goes en Middelburg. Maar nu terug naar Spanje In 1700 is de Koning, Karei II kinderloos overleden. Zijn grote rijk heeft hij nagela ten aan de kleinzoon van Lodewijk XIV. Opnieuw dreigt een overheersende positie van Frankrijk in Europa. Willem III brengt Engeland, het Duitse Rijk en de Republiek samen in een coalitie om dat te verhinderen. De Spaanse burgeroorlog wordt groten deels in de Zuidelijke (Spaanse) Nederlanden uitgevochten. De Republiek levert een groot beroepsleger voor de daadwerkelijke strijd tegen Frankrijk. Maar ook de gewesten zijn paraat, zo ook Zeeland. In 's-Gravenpolder wordt de trom mel van de schutterij gerepareerd. En alsof dat nog niet voldoende is wordt alsnog een nieuwe trommel aangeschaft. Op de zeedijken worden overal houten wachthuizen gezet. Gaat U maar rustig slapen. In 1713 eindigt de Spaanse Successieoorlog met de vrede van Utrecht. Als een ding duidelijk is bij de onderhan delingen, dan is het dat de Republiek heeft afgedaan als grote mogendheid. Engeland zal de rol van de Republiek overnemen. Financieel zit de Republiek ook aan de grond. De Zuidelijke Nederlanden komen in het bezit van de Oostenrijkse Keizer (Oostenrijkse Nederlanden). J. Adriaanse Algemene toestand 1699 is het jaar waarin de Spaanse Successiekwestie in volle omvang oplaait. De door de vorige Spaanse Koning aange wezen troonopvolger, z'n achterneef Jozef Ferdinand, overlijdt in februari aan de pokken. Met dit overlijden wordt de Spaanse erfopvolging opnieuw een strijd punt tussen de Europese vorsten. In de komende tijd zal dit belangrijke gevolgen hebben voor de Zuidelijke of Spaanse Nederlanden en de toestroom van vluchte lingen naar de Zeeuwse eilanden. 1699 kenmerkt zich ook door de nog steeds grote voedseltekorten. Dit blijkt uit ver scheidene archiefgegevens. In januari publiceren Gecommitteerde Raden van Zeeland een Placcaat waarin ze de uitvoer van granen verbieden. En in februari besluit het Stadsbestuur dat de korenme ters voortaan 'altoos pertinente notitie moe ten houden van de quantiteit der granen en op coopluydens solders opmeten om naar buyten te versenden, mitsgaders van de namen van de coopmans schipper of beurt man die deze granen moet vervoeren'. Op 24 februari kondigen 'Haar Hoogmogenden' een Placcaat af voor het houden 'van een algemene danck, vast en bededag over alle de geruïneerde provin- 14

De Spuije | 1999 | | pagina 16