Schutters in Goes in de 17e en 18e eeuw lening in het pand ten zuiden van de Grote Kerk (nu links van het Museum), krijgt verlenging van z'n octrooi 'om privatelijk alhier panden te belenen'. Maar hieraan is wèl de voorwaarde verbonden 'dat den selve sig in desen gedienstig en getrouwe lijk gedrage omtrent aller hande soort van menschen en mitsdien d'ingesetenen en alle anderen houden buiten rechtveerdige dach ten'. Omstreeks deze tijd is de eerste druk van de 'Cronyk van Zeeland' van de uit Goes afkomstige Mattheus Smallegange versche nen. Het Stadsbestuur heeft op 21 exem plaren ingetekend. Ze zullen 'ten coste van de stad in Franse band met stadswapen daarop worden gebonden omme voor pre sent te worden overhandigd aan de tegen woordige en laatst afgegane heren regeer ders deser stede'. Overigens vermeldt de Stadsrekening van 1699 dat aan Smallegange voor de leverantie van wapen- kaarten een bedrag van 5.5.0 is betaald. Een bron van inkomsten voor de stad vor men de jaarlijkse verpachtingen van aller lei goederen en diensten. Zo wordt ook dit jaar pacht of huur ontvangen voor het ven- duboek van roerende en onroerende goede ren, het visboek, de lepel of korenmate, de balance, de beestaccijns, de oly en azijnma- te, de ellemate, het kaaygeld, de turf- en appeltonne, de kalk, kool en trasmate, de schorsmate, het mennen van het schuit- vlot, het collecteren van de 12 visstallen, het bakenen, het gebruik van de 'bracke' veste en ook voor de 'zoute' veste, de ver huur van het westeinde van de stadshalle onder het Stadhuis, enz. 'k Heb drie hoven op een rij Voor mijn brave schutterij F.H. de Klerk Onder deze titel is onlangs in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland een tentoonstel ling geopend die nog duurt tot en met 19 september 1999. Zie hiervoor ook het artikel in de Spuije aflevering 45. Tegelijk met de tentoonstelling is verschenen het boek 'Brave koppen en gladde aengesig- ten', de Goese schutters en hun schilders: C.W. Eversdijck, W.C.Eversdijck en P. Peuteman. Deze uitgave is verschenen in de reeks van de Stichting Zeeuwse Katernen. Schrijvers zijn de kunsthistorici drs. F. van der Ploeg en drs. mw. C.E. Zonnevylle-Heyning. In het boek zijn overzichtscatalogi van het werk van de Eversdijcken en Peuteman opgenomen. Het boek heeft het formaat A4, telt 175 bladzijden, heeft een harde kaft, 100 zwart-wit en 40 kleurenfoto's. Het heeft de lage prijs van fl. 49,50. Boek en tentoonstelling bieden een unieke gelegenheid om kennis te maken met de burger lijke cultuur van Goes in de 17e en 18e eeuw. De tentoonstelling en publicatie zijn mede mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van: Blaaubeenfonds, Bouwfonds Cultuurfonds, VSB fonds, Rabobank Goes, Maurits van Kattendijkestichting, Anjerfonds, Deloitte Touche Middelburg, Roem van Yerseke, Gemeente Goes, Gravin van Bylandtstichting, Van Dissel, Oostinga en Hage notarissen, Vereniging Vrienden van het Museum, Bison International. Het museum is geopend van dinsdag-vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag van 13.00-16.00 uur. 19

De Spuije | 1999 | | pagina 21