De geschiedenis van het automobielbedrijf Louisse A.J. Louisse Uit oude vergeelde bescheiden komt de boeiende geschiedenis van een automobielbedrijf weer even naar voren. De heer P. Louisse Cz. begon in 1903 te 's Gravenpolder een rijwielhandel. Hij vestigde zich in 1904 in Kapelle, waar hij een zaak begon in rijwielen en naaimachines en zijn vrouw een kruidenierswinkel. Naast de verkoop van rijwielen legde hij zich spoedig daarna meer toe op de verkoop van motoren en auto's. Dat inruilproblemen ook in die tijd voor kwamen blijkt uit de eerste transactie in het 'verkoopboek', de inruilfiets van ene Cornelis Polderman moest nog drie tientjes opbrengen. De nieuwprijs voor een 'heerenrijwiel merk Optima No.I' stond voor fl. 72,50 geprijsd! In 1914 werd te Kapelle een nieuwe zaak gebouwd aan de Biezelingsestraat. Het briefpapier van Louisse vermeldde in die tijd het dealerschap voor Buick, Chevrolet, Ford en Harley Davidson. Later volgden ook de verkoop van Pontiac, Oldsmobile, Morris en Opel. Dat kon toen blijkbaar wel. Of er voldoende spe cialisme in huis was voor al deze merken dat vermelden de vergeelde archieven niet! De zaak floreerde en in 1926 vestigde P. Louisse zich in Goes omdat dit 'centraal' in Zeeland was gelegen. Het boekje uitgegeven ter gelegenheid van de opening van de nieuwe zaak geeft onder de verwijzing naar 'wij lazen in De Zeeuw van 18 mei 1926' het volgende weer: Aangeboden door P. LOUISSE te Goes ter herinnering aan de opening van de nieuwe zaak op 18 Mei 1926 IMPORTEUR OAKLAND EN CHEVROLET AUTOMOBIELEN Onder groote belangstelling had de opening plaats van de nieuwe autozaak van P. Louisse, voorheen te Kapelle, thans gevestigd op een gunstig gelegen punt aan den nieuwen rijks weg, n.l. aan den Westwal (hoek Agnesgang) te Goes. Deze zaak is dus wel op een voor automobilisten gunstig punt gelegen. Ook het uiterlijk van de gebouwen maakt in deze omge ving een gunstigen indruk. Maar stapt men de zaak binnen, dan blijkt wel heel duidelijk, dat hier alles in 't werk is gesteld om heeren auto mobilisten te gerieven. Alles is even ruim en modern ingericht. De showroom met zijn bree- den ingang is groot 225 vierkante Meter, kan behoorlijk geventileerd worden en is van een granietvloer voorzien, welke gelegd is door de Firma Santu d'Angelo te Bergen-op-Zoom. Hier stonden tal van prachtwagens geëxposeerd. Achter deze showroom vindt men het kantoor. Op de ruime binnenplaats, eveneens met een ruim entrée, (naast de woning), waar men met de auto's gemakkelijk kan manoeuvreeren, zijn zes boxen gebouwd, ieder voor 2 auto's bestemd. De werkplaats, groot 100 vierkante Meter, biedt flinke gelegenheid voor het verrich ten van reparaties, enz. De geheele zaak wordt electrisch verlicht door eigen installatie. Op den boven-verdieping zijn de magazijnen van onderdeelen, enz., terwijl de bovenvertrekken aan de straatzijde kunnen dienen voor woning Aft.,, r*5 X ■M Afb. 1. Woonhuis en Showroom. 21

De Spuije | 1999 | | pagina 23