Papegaaistraat. Beurtschipper Dekker op de Kleine Kade ziet toe hoe zijn schip wordt geladen. De snoepwinkel van de dames Remeijn in de Voorstad. Agent de Putter regelt het verkeer op de Grote Markt. Na zo'n drukke dag kan hij ook 's avonds thuis genieten van de leesmap van zijn Gereformeerde broeders. Jammer dat er geen geluid bij de film was. Het verhaal konden we enige weken later via het pro gramma 'Trugkieke' van Omroep Zeeland horen! 'Winter 1940' film gemaakt door S.C.J. van Essen, directeur Keuringdienst van Waren Goes. Beelden van Wemeldinge met oude vuurtoren, de Goese vesten en ijsvermaak. 'Oude Journaalbeelden 1946-1960' en de film 'Zeeland waar monumenten leven' maakte de avond tot een ouderwets gezelli ge filmavond voor de 85 leden die aanwe zig waren in het Gemeentearchief. Bezoek Museum Goes en stadswande ling in Goes - 17 april 1999 Overweldigende belangstelling van Vrienden Museum en leden Heemkundige Kring de Bevelanden moeten de rondlei ders Frank de Klerk, Marleen Ton en Addy Wartena gestimuleerd hebben om alles uit de kast te halen om hun kennis van het museum en de stad Goes te spuien. De expositie 'Zorg voor lijf en leden' werd aan dachtig bekeken. Er werden vele vragen gesteld en er werd aandachtig geluisterd. Jammer dat de bovenzalen leeg waren ter voorbereiding van de tentoonstelling 'Schutters in Goes in de 17e en 18e eeuw'. We bekeken de oude archeologieruimte, waar reeds een begin te zien was van de nieuwe opstelling met het oude winkeltje van Lindenbergh uit Wemeldinge en de drukkerij v/h Glerum uit Yerseke. Zo boei end vertelde Frank de Klerk het verhaal over de drukker Dies Glerum uit Yerseke, bijgenaamd Dies Bal en zijn huishoudster Coeba Bal dat bij Frans Schouwenaar en Vriend van het Museum, spontaan het versje weer bovenkwam wat gezongen werd over deze mensen. 'Dat het versje is blijven hangen komt misschien omdat het iets geheimzinnigs had, omdat ik de achter grond niet kende' schreef hij ons later met de tekst van het liedje zoals hij het zich herinnerde: Langs berg en dal liep Coeba Bal mie 'n ofhezakten broek en toen kwam Dies die zei: 'Wat vies'! Oh., Coeba, Coeba Bal De melodie is van het liedje: Langs berg en dal, klonk hoorngeschal. Zijn er mensen die Dies en Coeba Bal uit Yerseke gekend hebben en die het ont staan van het liedje kunnen uitleggen? Natuurwandeling inlagen Noord- Beveland 22 mei 1999 De inlagen van Noord-Beveland beslaan een oppervlakte van 45 hectare en zijn in beheer bij het Zeeuwse Landschap. Inlagen zijn landschapselementen die kenmerkend zijn voor Zeeland. In de 12e eeuw begon nen de toenmalige bewoners met het aan leggen van dijken zodat zij daar veilig kon den wonen en werken. Helaas werd er nogal eens, als gevolg van de instabiliteit van de ondergrond, een dijk door de zee afgebroken. Men wilde het overstromen van een poldergebied natuurlijk voorko men. Daarom werd een voorzorgsmaatre gel getroffen: enkele honderden meters landinwaarts werd een reservedijk aange legd. De te beschermen polder werd daar door voor een deel afgesneden. Dat gebied, tussen de bedreigde zeedijk en de nieuw gelegde dijk noemen we een inlaag. De grond die nodig was om de reservedijk aan te leggen werd meestal tussen de twee dijkstelsels weggegraven. Door de graaf werkzaamheden ontstonden moerassige laagten. Hoewel inlagen zich in het alge meen kenmerken door een vochtig karak ter, hebben ze ieder een eigen milieu en natuurwaarden. Inlaag Keihoogte, die we met excursie-coördinatrice van de Vereniging Natuurmonumenten en Stichting het Zeeuwse Landschap, Petra Sloof, een bezoek brachten, onderscheidt zich van de andere inlagen doordat de klei- winputten en de daartussen gelegen spek dammetjes bedolven zijn onder een laag 25

De Spuije | 1999 | | pagina 27