Boekindruk Maria Coomans ambachtsvrouwe van Wemeldinge G.J. Lepoeter. Ondertitel: een testament; weergave, analyse, conclusies. Uitgave van De Koperen Tuin, 1998. ISBN 90.72138.89.9. Prijs fl. 49,90. Het boek wordt door de schrijver G. J. Lepoeter opgedragen aan Laura Martina Lindenbergh van Wemeldinge achter-achterkleindochter van Pieter Lindenbergh, de man die het initiatief nam om de orgelloosheid in de kerk van Wemeldinge aan de kaak te stellen. Het boek is, in samenwerking met notaris mr. J. Gmelich Meyling te Kapelle, door De Koperen Tuin in Goes uitgegeven in 1998. Als je een dergelijke titel leest komen de vragen als vanzelf naar boven. Wie was Maria Coomans, wat is er aan de hand met haar testament en waarom was de kerk van Wemeldinge orgelloos? Heeft het testament er iets mee te maken? Welke rol speelt Pieter Lindenbergh? Volgens de mededeling op de omslag van het boek stelt hij de orgelloosheid aan de kaak. Dit komt nogal negatief en passief over. In feite deed hij meer. Hij nam het initiatief tot het plaatsen van een orgel, helaas tevergeefs. Tot 1996 was van het testament van Maria Coomans slechts een beperkt deel bekend in de vorm van een uittreksel van het 32e legaat. Wie was Maria Coomans, de dame van het orgelloze testament (uit 1787), die het kerkbestuur van Wemeldinge bij haar dood in 1791 verraste met een boerderij en een groot geldbedrag op voorwaarde dat in de kerk van Wemeldinge geen orgel mocht worden geplaatst op kosten van het kerk bestuur? Mocht het kerkbestuur besluiten op zijn kosten toch een orgel te plaatsen dan verviel het legaat aan het burgerlijk armbestuur. Wat weten wij van Maria Coomans? Maria is geboren in Goes op 19 december 1717 uit welgestelde Goese ouders. Een broer van Maria was getrouwd met de ambachts vrouwe van Wemeldinge. Na haar overlij den in 1745 kwam de ambachtsheerlijk heid in het bezit van de familie Coomans. Wanneer haar broer in 1771 overlijdt wordt Maria ambachtsvrouwe van Wemeldinge. Door het overlijden van ande re familieleden wordt het vermogen van Maria steeds groter. Maria bemoeit zich, in tegenstelling tot haar voorgangers, persoonlijk met haar Afb.l. De Stelhoeve, omstreeks 1980. 28

De Spuije | 1999 | | pagina 30