m ik ^WpT;,ri'uer bezittingen in Wemeldinge. Ze laat het controleren van de rekening niet aan een zaakwaarnemer over, maar is daarbij zelf aanwezig. Dit vindt niet meer plaats in Goes, maar in Wemeldinge. Ze laat Wemeldinge niet meer voor de kosten opdraaien, maar betaalt ze uit eigen zak. Zij bezoekt ook de kerkdienst in Wemeldinge en verblijft regelmatig op haar hofstede, de Stelhoeve. In de kerk krijgt zij een eigen bank ten koste van het parochiebestuur. Met parochiebestuur wordt het burgerlijk bestuur bedoeld. Waar komt deze naam vandaan? Is het een overblijfsel uit het Roomse verleden? Het boek noemt 2 personen die in het leven van Maria een belangrijke rol gespeeld hebben nl. ds. J. te Water en L.P. van de Spiegel. Ds. J. te Water was dankzij de familie Coomans beroepen in Wemeldinge; Van de Spiegel was een zwager van ds. Te Water. Hij zal als raadpensionaris in de periode 1787 - 1795 een grote politieke rol spelen in de Republiek. Daarvoor speelde hij een belangrijke rol in het bestuur van Goes en het gewest Zeeland. In het beruchte jaar 1787 laat Maria haar 5e en zoals later zal blijken, definitieve testament maken. Als testamentair-execu- teur wordt Van de Spiegel benoemd. Opmerkelijk is het wel, dat Van de Spiegel net pensionaris van Zeeland was geworden en op het punt stond om raadpensionaris te worden. Wat was de oorzaak van de opvallende carrière van L.P. van de Spiegel in het jaar 1787? In dat jaar werd Willem V hersteld in zijn stadhouderlijke macht ten koste van de patriotten. Het eerste oproer van de Oranjegezinden tegen het stadsbestuur van de patriotten was in Goes begonnen (30-31 januari). Van de Spiegel heeft op de achtergrond een belangrijke rol gespeeld. Het Goese model heeft in de gehele Republiek als voorbeeld gediend in het optreden tegen de patriot ten (24 maart - de verjaardag van de prins). Daarom werd Van de Spiegel raad pensionaris. Op 8 augustus 1791 overlijdt Maria op 73- jarige leeftijd en wordt begraven in de Grote Kerk in Goes. Ze wordt bijgezet in het graf waarin haar ouders begraven lig- 11 Afb. 2. Het woonhuis op de Grote Markt rechts), nu café De Post. Afb. 3. De buitenplaats aan de Oostsingel, zijgevel met serre, tuin en toegangspoort van Rozenoord, omstreeks 1920. gen. De Grote Kerk wordt in haar testa ment bedacht met een groot geldbedrag. Het geld was bedoeld om het graf in stand te houden en om ruimen te voorkomen. In 1919 was het graf in de wandelkerk nog aanwezig. Vermoedelijk is het bij de res tauratie in de twintiger jaren verdwenen. Maria overlijdt kinderloos. Haar enorme vermogen wordt over vele begunstigden verdeeld. De ambachtsheerlijkheid komt in handen van haar nicht Maria Verschuyl, weduwe van Abraham van Citters. Wat is er gebeurd met de ambachtsheerlijkheid? Is deze opgeheven met de komst van de Franse troepen in 1795? Waarom is deze niet hersteld in 1814/1815? Wie het weet zou het ons (evt. via een bericht of artikel in de Spuije) kunnen mededelen. Een groot deel van de erfenis komt in han den van de dochter van haar neef nl. 29

De Spuije | 1999 | | pagina 31