Afb.4. De Bierkade. Rechts, op de hoek van de Keizerstraat, de woning Bierkade 1. Leentje de Windt, die getrouwd is met Marinus Gorsse. Zij erft ook de 3 Goese huizen van Maria; nl. haar huis op de Grote Markt (nu café de Post), haar geboortehuis Bierkade 1 en haar buiten plaats aan de Oostsingel. Voor ons is het belangrijkste legaat aan de kerk van Wemeldinge (reden tot het schrij ven van dit boek). De kerk wordt bedacht met een geldbedrag, de Stelhoeve en omliggende landerijen. Uit de opbrengsten van hoeve en grond zou in de toekomst het onderhoud van het kerkgebouw betaald moeten worden. Maria had het legaat aan 2 voorwaarden gebonden: 1. de hoeve mocht niet verkocht of beleend worden, 2. in de kerk mocht op kosten van het kerk bestuur geen orgel geplaatst worden. De schrijver doet ons een aantal suggesties aan de hand t.a.v. deze raadselachtige punten. Het was het begin van veel ellen de, maar het leverde ook een mooi boek op. De orgelkwestie Nu kunnen we beginnen aan de orgelkwes tie. Deze zal zich tussen 1905 en 1991 in een aantal fasen afspelen: le fase 1905 - 1916 Onder leiding van Pieter Lindenbergh wordt een orgelcomité gevormd. Het comité zou geld gaan inzamelen om een orgel te plaatsen in de N.H. Kerk. Deze poging mislukt door o.a. tegenwerking van de kerkenraad. 2e fase in 1936 Met de komst van een nieuwe dominee wordt een nieuwe poging gewaagd. De ker kenraad ziet er niets in. Tweede mislukte actie. 3e fase 1940 Initiatiefnemer is de gemeenteambtenaar F.M. Geluk. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog maakt een voortijdig einde aan deze actie. 4e fase - direct na de Tweede Wereldoorlog ook zonder resultaat. 5e fase 1951/1952 Deze wordt door de schrijver de doorbraak genoemd. In 1951 krijgt Wemeldinge een nieuwe dominee G. van Ieperen. Zijn intre- dedienst wordt tot grote vreugde van de gemeenteleden opgeluisterd door de muziekvereniging. Hij krijgt steun van zowel de kerkenraad als van de kerkvoogdij. Ook het bestuur van de N.H. Kerk (in Den Haag) maakt geen bezwaar meer. In 1952 wordt een harmonium geplaatst. Maar dat is geen echt kerkorgel. Daarvoor moet men wachten tot 1958. De overstroming van 1953 was een ramp voor vele orgels, ook in Zeeland. Het beschadigde orgel in Kruiningen wordt in 1957 vervangen door een nieuw orgel. Het oude wordt voor een zacht prijsje overge daan aan Wemeldinge. In 1958 kan het orgel bespeeld worden. Door ruimtegebrek waren delen van het orgel weggehaald. Het orgel raakte daardoor uit zijn even wicht. Tijdens de restauratie van de kerk werd het orgel afgebroken en opgeborgen tot het in zijn oorspronkelijke staat her steld kon worden. Op 22 mei 1991 was het orgel in zijn volle glorie hersteld en weer bespeelbaar. De Stelhoeve De Stelhoeve was bedoeld om uit de opbrengst het onderhoud van de kerk te betalen. Maar de boerderij was een blok aan het been geworden. Het kerkbestuur moet meer geld uitgeven aan het onder houd dan deze aan pacht opbracht. Daarom wilde de kerkvoogdij de boerderij verkopen. Maar volgens het testament was 30

De Spuije | 1999 | | pagina 32