Oorlogsmonument voor de Goese gevallenen 4VIVO VOCO MORTUOS PLANGO' dit verboden. Na juridisch advies ingewon nen te hebben, werd duidelijk dat al sinds een wet uit 1812 de boerderij verkocht had kunnen worden. De Provinciale kerkvoog dij verleende toestemming, waarna de boerderij in 1998 verkocht werd. Het boek eindigt met een slotbeschouwing, waarin de schrijver tot zijn verdriet moet constateren dat we nauwelijks iets weten over Maria Coomans. Hoe zag ze er uit, hoe was haar karakter? Ook als lezer zou je graag een antwoord op deze vragen wil len hebben. Het is toch onwaarschijnlijk dat van deze vermogende dame geen afbeelding zou bestaan. Heeft niemand uit de omgeving van Maria; bijvoorbeeld in een dagboek, iets over haar persoonlijkheid opgeschre ven? Mocht iemand die dit leest een ant woord weten op beide vragen en het ons wil laten weten, zouden we dat zeer op prijsstellen. Als laatste wil ik opmerken, dat het een mooi boek geworden is. Het bevat veel afbeeldingen, een schat aan bronnen en een verklarende woordenlijst. Ik heb het met plezier gelezen, maar toch wie was Maria Coomans? H.F.M. de Potter Bron: Foto's uit het boek Maria Coomans ambachtsvrouw van Wemeldinge Voorpagina: N.H. Kerk Wemeldinge. Crayon tekening door Johan Melse in eigendom van F.L. Burger, Hilversum A.J. Louisse Om de gesneuvelde stadgenoten te herden ken ontstond in 1946 in Goes de gedachte voor de oprichting van een oorlogsmonu ment in de vorm van een klok en bronzen gedenkplaat. In de week van 12 tot en met 19 juni 1946 werd hiervoor een lijst-collec- te gehouden met de hieronder weergege ven brief aan de burgerij van Goes. Deze dubbelzijdige brief was aan de voorzijde voorzien van een houtsnede van mijn grootvader, Johan Melse. De afbeelding hiervan vindt u op de binnenzijde van dit tijdschrift. 'VIVOS VOCO MORTUOS PLANGO' - 'De Levenden Roep ik, De Dooden Beween Ik'. Het zwaard met tra nen en druppels bloed. Het wapen van Goes als schild afgebeeld. De vastgebonden klok die oproept tot herinnering aan de slachtoffers. De brief met houtsnede werd verzorgd door Drukkerij Fa. H. de Lange, Lombardstraat 8, Goes. Dat de gelden in voldoende mate zijn binnengekomen kunt u zien aan de bronzen gedenkplaat op de Grote Markt met tekst: 'De klok in deze toren wordt geluid ter eerbiedige nagedach tenis aan de stadsgenoten die vielen in het verzet'. In de PZC van 5 mei 1948 'Goes eert zijn gevallenen' en 'Plechtige overdracht van de luidklok' stond het volgende bericht. Gedenkplaat onthuld Op indrukwekkende wijze heeft de Goese bur gerij op de Nationale Herdenkingsavond uiting gegeven aan haar eerbied voor hen die het hoogste offer brachten voor onze bevrijding. Na zes uur wapperde van zeer vele huizen de nationale driekleur halfstok in de trieste avond lucht. Om half zeven werd in de Maria Magdalenakerk en in de R.K. Kerk een korte rouwdienst gehouden. Onder de velen die de dienst in de Maria Magdalenakerk, waarin ds. A.W.M. Odé voorging, bijwoonden, bevond zich o.m. het college van B. en W. van Goes, met de gemeentesecretaris. De overdracht Om zeven uur had de plechtige overdracht van de luidklok en de bijbehorende gedenkplaat in de gevel van het stadhuis plaats. Een duizend- 31

De Spuije | 1999 | | pagina 33