sen gereageerd op de artikelen. Soms met nadere gegevens over verdwenen lindebo men, zoals de boom aan de Zanddijk bij Kruiningen en in de buurt van Stavenisse en St. Maartensdijk op het eiland Tholen. Helaas geen enkele reactie van de echte 'archief vorsers'. Oude archieven Nu ik in opdracht van het gemeentebe stuur van Borsele de geschiedenis schrijf van alle 15 dorpen die de gemeente telt, kom ik zelf veelvuldig in aanraking met de oude archieven. Met name in de schepen- transportregisters (RAZE), overlopers en de bewaard gebleven ambachtsherenreke- ningen, ben ik een paar vermeldingen tegengekomen, zoals in de rekeningen van David van der Nisse 6). Hierin is een post waar de pacht wordt verantwoord van een stuk dijk. 'Jan de Koster tot Heijnkensand baand een eijnde dijck van de linde tot Westerguite, lanck 165 roeden, groot 3m/282r den hoop, jaarlijcks vrij geit, 1685 het laatste jaar 0:16:8 vlaams'. In een opvolgende rekening komen nog ver meldingen voor, maar nu met andersoorti ge grensaanduidingen: 'Tobias Jansse baant een eijnde dijks van den Doornbosch totaan sijn houve' en een stuk dijk 'van het heulken totaan de Moolweg'. (fol.31). 'Dan 't polderdijckje daer de Schotse linde op staat, heeft Marinus Lambregtse om 0:14:0 vlaams'. (fol. 48 VSO). In een reeks overlopers van Hoedekens- kerke uit de periode 1636 tot 1777 begint de verkaveling van de Sichuitpolder met een boom.8' 'Sich Uijt begonnen bij de hooge boom en houc van den dijck streckende west op vol gens de gemercken'In 1707 begint de pol der bij 'den hoogen lindeboom' en van 1735 tot 1763 spreekt men over 'den ouden lin deboom'. In 1777 is de boom verdwenen. 'Begint daer den Ouden Lindeboom heeft gestaen in den hoek van den Dijk, ofte nu Op de Hofstede daer Adriaen de Jonge woond'. Dus niet met alleen lindebomen werd een grens aangeduid, maar ook met doornbos sen (de meidoom) en schotse linden. Schotse linden Met name Smallegange doet in zijn Kroniek van Zeeland een opmerkelijke uitspraak over het voorkomen van schotse linden in het Zeeuwse landschap, wanneer hij een beschrijving geeft van het 'Hof Watervliet' te Heinkenszand. 'Op het plein voor aen het Huis staen vier seer sware lindebomen, die meer dan hondert jaren oud sijn: onder die is een schotsche linde, met noch twee andere van dien aert, eerst in dit land gebracht door de Heer Jacob Valcke, wanneer hij wegens onsen staet in Schotland over den doop had gestaen van den eerst geboren soon van de Konink Jacobus, eer hij Konink van Groot-Brittannien, Vrankrijk, en Yrland wierd en van dese drie linden zijn alle Schotsche Linden naderhand in deze landen voortgesproten'.9'1 Een schotse linde is en andere naam voor esdoorn.10' Economische waarde van een dijk Aan het eind van de 17e eeuw - de tijd dat de meeste grenslinden zijn geplant - waren de dijken veelal in handen van de ambachtsheren. Een dijk beplant met essen, populieren, wilgen of olmen verte genwoordigde een behoorlijke waarde, zodat het zaak was de eigendomsgrens goed te markeren. Wanneer de waarde van een stuk dijk vergeleken wordt met b.v. de verkoopprijs van een huis in die zelfde periode dan geeft die vergelijking het eco nomisch belang van de dijken goed weer. Afb. 3. De Lenshoekdijk te 's-Gravenpolder 1972. De rechter boom is inmiddels verdwe nen. (foto J. de Ruiter). 4

De Spuije | 1999 | | pagina 6