Afb. 4. De Lewedijk tussen Lewedorp en Nieuwdorp. De bomen hebben hier een typische windvorm, veroorzaakt door de westenwind, (foto J. de Ruiter). Op 19 januari 1792 kocht 'den Wel. Ed. Geb. Heer Mr. Wilhelm Aarnout Kien van Citters, burgemeester van de stad Middelburg een stuk dijk te 's- Gravenpolder lang 138 roeden gelegen tus- schen de Ooster- en Middel-Zwaake, strek kende van alf het water of de aldaar staan de Doornbos zuid op tot aan de 2 linde- boomen. met alle de daar op geplant staan de olme, essen en willige tronkboomen'. Het betreft hier de huidige Lenshoekdijk. De prijs bedroeg 150 vis.11' De lengte van de dijk is gemeten in Blooise roeden en der halve op 90 cm na 500 meter. De prijs van huizen aan de Bosseweide te 's-Gravenpolder, die in die zelfde tijd wer den verkocht, varieëren van 50 vlaams voor een klein huisje tot 250 vlaams (een woonhuis met stal en erf op 24 september 1790 gekocht door secretaris Adrianus de Jongh).12' De vier linden Een van de meest aansprekende locaties van grenslinden zijn de vier linden aan de (straat) weg van Goes naar 's-Gravenpol der. Deze bomen, die in eigendom waren van de Vereniging Behoud Natuurmonumenten in Nederland, zijn in 1967 gerooid ten behoeve van de wegver- breding. Men heeft nog getracht ze te red den. In 1966 schreef de redacteur van de kantlijn in de PZC: 'Wie midden in de ontwikkelingen zit, accepteert veranderingen als regel snel en zonder veel protest, omdat hij ze onvermij delijk acht om te voldoen aan de eisen van vandaag en morgen. Totdat er plotseling een foto in de krant verschijnt van een bull dozer rond de vier linden ergens op Zuid- Beveland. Men wil ze redden, men wil wel iets van het verleden vasthouden. Ach natuurlijk, het moet worden geprobeerd. Maar tegelijkertijd realiseren we ons dat deze vier oude bomen nu op een kruispunt van de tijd staan, een kruispunt van perio den, die niet veel meer met elkaar te maken hebben'. Krijn Goudzwaard, de directeur beplantin gen van de gemeente Goes heeft de restan ten van de gerooide bomen onderzocht en kwam tot een paar opmerkelijke conclu sies.13' De bomen werden zo rond 1840 geknot door alle takken tot op de stam zelf weg te zagen. Daar waren weer 4 a 5 dikke tak ken ontsproten, die elk ca. 125 jaarringen hadden. De stammen zelf hadden ca. 200 jaarringen. Het is bekend dat ook de tak ken van bomen en meidoorns regelmatig Afb. 5. Kruising Brilletjesdijk Looyveweg Noldijk Ambachtsherendijk te Nisse - 1972 (foto J. de Ruiter). 5

De Spuije | 1999 | | pagina 7