veel op voorstaan, te meer daar hij bleek niet zeer vlug van geest te zijn.'13) 'In dien tijd woonde te 'sHeer Arendskerke eene kundige man die alle geschiktheid bezat als lector werkzaam te zijn, den heer Snoep. Hij was een beste man, had ook een lieve vrouw en bij wie ik als huisgenoot werd opgenomen. Hij was een werkzaam, bekwaam man, en die het ook van belang achtte zijne studieen te repeteren, waartoe hij door mij in de gelegenheid gesteld werd. Van 'sHeer Arendskerke vertrok hij naar Veere, waar ik hem ook volgde en als huis- Afb. 7. De grafsteen van Jan Persant Snoep op de algemene begraafplaats te Wolphaartsdijk. (foto A. Katsman, 1999). genoot bij hem inwoonde. Veere was vroe ger nogal in welstand, door de groote scheepvaart die daar plaats had. Langzaam aan kwam er in die plaats een merkbaar verval, zoo dat het zigtbaar werd dat Veere begon te kwijnen. Mijn goede Snoep was onophoudelijk met mij bezig en bragt mij in vier jaren zoo ver dat ik exa men voor de Geneeskundige Commissie in Zeeland kon afleggen en dat uitstekend plaats had en ik daardoor met mijn promo tiepapier in de zak kon henengaan.14) En zoo brak het oogenblik aan dat ik Veere ging verlaten en zeer voldaan verliet ik die plaats, vele herinneringen medenemende en bewogen nam ik een roerend afscheid van mijn goeden Snoep en zijn lieve vrouw, bij wie ik als kind des huizes werd behandeld. Dat afscheid was een ernstig oogenblik voor mij, omdat ik zoo de volle bewustheid medenam, dat ik door dien besten Snoep geworden ben, den geneesheer, waarvan ik tot heden de vruchten mag oogsten. Geen wonder was het daar Veere zoo in verval geraakte, dat de meeste familieen henen gingen dat ook het geval was, dat mijn vriend met zijn gezin ook afscheid van Veere namen en hij met de zijnen Wolphaartsdijk tot woonplaats koos, daar is overleden waar ook zijn beste vrouw hem is nagevolgd.' Op welke wijze Jan Adam Geill in contact is gekomen met Jan Persant Snoep ver meldt de geschiedenis niet, maar de keuze om door deze heel- en vroedmeester te worden opgeleid, bleek een schot in de roos te zijn. Op enkele weken na waren ze even oud; Jan Persant Snoep was te Goes gebo ren (als zoon van de goud- en zilversmid Thomas Snoep) op 25 maart 1815, Jan Adam Geills geboortedag was 23 april 1815. Jan Persant Snoep behoorde in zijn tijd tot de top van de Zeeuwse geneeskundigen. Hoewel hij als heel- en vroedmeester deel uitmaakte van 'de tweede medische stand' was hij, gemeten aan zijn kunde, zijn wetenschappelijke prestaties en de positie die hij in de Zeeuwse medische wereld innam, de meerdere van een groot deel van zijn vakgenoten die een universitaire oplei ding hadden gehad en als medicinae docto res behoorden tot 'de eerste medische stand'. Wanneer hij op 22 december 1832, 17 jaar oud, ingeschreven wordt als leerling van de Provinciale Geneeskundige School te Middelburg, is hij bekend met de moderne talen en met het Latijn. Na zijn examen op 10

De Spuije | 1999 | | pagina 12