Afb. 8. Register van de Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigt. De personen die tot de uitoefening van de geneeskunde werden toe gelaten moesten dit register tekenen, ten bewijze dat ze op de hoogte waren van de geldende bepalingen, Jan Adam Geill jr. tekende het register op 9 januari 1840. (Rijksarchief in Zeeland, toeg. nr. 47, inv. nr. 248). S&êjfSi ■X&n XXlé Cit A /gV.-- LS&Ï' ^^77^ /,- X7/— - ex*- 12 juli 1837 wordt hij 'als buitengewoon voldaan hebbend' bevorderd tot stedelijk en plattelandsheelmeester. Ook zijn admissie als vroedmeester is voorzien van dezelfde lovende toevoeging. Behalve zeer kundig op zijn vakgebied, was Jan Persant Snoep een aimabel en gezien mens. Vrijwel direct nadat hij in 1837 in 's-Heer Arendskerke zijn praktijk begint, komt Jan Adam Geill bij hem in de leer. Jan Adam zal een ijverige en gretige leerling geweest zijn, want in twee en een half jaar is hij klaar voor zijn examen. Voor Snoep blijft het daar niet bij. Later zal hij, als hij in Wolfaartsdijk is gevestigd, om zijn uit gebreide praktijk (die zich uitstrekt tot in Goes en tot op Noord-Beveland) aan te kunnen, opnieuw leerlingen aantrekken. Hij leidt die op tot heel- en vroedmeester. Zijn beide zoons zijn daar voorbeelden van. Dat Jan Adam Geill zijn leven lang bewon dering en waardering voor zijn leermeester Snoep heeft gehouden, is uit de bewoordin gen die hij kiest meer dan duidelijk.16) Zo schrijft hij verder nog: 'Een paar jaar geleden heb ik de begraaf plaats aldaar te Wolfaartsdijk) nog eens een bezoek gebragt bij gelegenheid dat ik de lijkstoet volgde, van Mevrouw de wed. Tak, toen haar lijk daar henen werd gebragt, waarbij mijn zielsoog op de vele grafheu vels tuurden, onder welke ook zeker die van mijn goeden nooit te vergeten vriend en leermeester zich bevonden. Hij ruste zacht waar hun welbesteed leven hen volle aan spraak op geeft.' Het is dan 1906, terwijl Jan Persant Snoep overleden is in 1882. Jan Adam Geill is op de begrafenis van de op 30 juni 1906 over leden Sara Catharina Was, weduwe van Pieter Roetert Tak. Sara Catharina Was is te Wolfaartsdijk overleden ten huize van 11

De Spuije | 1999 | | pagina 13