Over de straatbeplanting in Oudelande is wat meer bekend. Uit de parochierekenin gen blijkt dat in 1770 het hele dorp beplant was met lindebomen, afgewisseld met olmen, die echter in 1795 allemaal gerooid werden. De mensen moeten hun bomen erg gemist hebben, want op 31 oktober 1801 behandelde het gemeentebe stuur een verzoek van een aantal ingezete nen, die te kennen gaven dat ze op eigen kosten lindebomen voor hun huizen wil den.5) Om een mooi groen 'zonnescherm' te krijgen verordonneerde de gemeente raad dat de eigenaren verplicht waren hun bomen zo dicht bij die van de buren te planten, dat de takken in elkaar konden groeien. Verder moest iedereen in de eer ste week van juli en de tweede week van oktober de bomen een snoeibeurt geven. Daarnaast werd bepaald, dat niemand zijn bomen mocht rooien en dat bij verkoop van Afb. 6. De lindeboom in het weiland bij 's- Gravenpolder (foto: J. de Ruiter). Afb. 4. Straatleilinden te Oudelande (foto: J. de Ruiter). het pand, de nieuwe eigenaar bekend gemaakt moest worden met de uitgevaar digde voorschriften. Een soort servituut dus, dat op de woning drukte. In 1875 werd veldwachter Hendrik Kuzee belast met het scheren van de linden. Ook in Heinkenszand werd door de over heid het planten van linden aan regels gebonden. Zo keurden in hun vergadering van 5 februari 1788 de ambachtsheren van Heinkenszand een verordening goed, waarin bekend gemaakt werd, dat niemand 'linden of andere boomen op 's Heerenstrate over de gooten' mocht planten zonder toe stemming van schout en schepenen.6) Afb. 5. Lindelaantje als toegangspad naar de kerk van 's-Heer Abtskerke. (foto: J. de Ruiter). Tot de leilinden kunnen ook gerekend wor den de linden die de toegangspaden tot de kerk overhuiven, zoals in Kloetinge, ter wijl in 's-Heer Abtskerke de linden niet ge leid worden, maar wel een laantje vormen. Linden in weilanden In de Poel, rond Nisse en Sinoutskerke 19

De Spuije | 1999 | | pagina 21