aan weerskanten van het toegangshek twee lindebomen geplant. Wellicht in de functie van bescherming van hof en haard. Immers de lindeboom was gewijd aan de godin Freija, aan wie deze gaven waren toegeschreven. Tevens beschermde een lin deboom de opstallen tegen blikseminslag. In plaats van linden werden ook wel kas tanjes geplant. Zelfs bij grensbomen komt wel eens een kastanje voor. De kastanje op de berg van Baarsdorp is enige jaren gele den het slachtoffer geworden van een najaarstorm en inmiddels vervangen door een jonge lindeboom. Linden als herdenkingsboom In ons land is het een goede gewoonte geworden, dat bij belangrijke gebeurtenis sen in het Koninklijk Huis een lindeboom wordt geplant. Zo kennen de meeste dor pen en steden in Zeeland wel een Wilhelmina- Juliana- of Beatrixboom, zoals op het dorp 's-Heer Abtskerke, alhoe wel de Beatrixboom daar inmiddels bij een herindeling van het plein is verdwenen. De Wilhelminaboom daar is geplant op 2 sep tember 1898, tegenover de pastorie, 't feest op 2 september gevierd, werd met klokge lui geopend. Daarop volgde de godsdienst oefening en de bedeling der armen, 's Middags werden de schoolkinderen ont haald en werd een Wilhelminaboom geplant.8) Maar ook bij andere gelegenheden werden soms linden geplant. Op 21 maart 1998 werden op de Oudekamersedijk vlakbij de schaapskooi door de Stichting Monument Afb. 10. Jonge leilinden aan de Kerkring in 's-Heer Abtskerke (foto: J. de Ruiter). Afb. 11. De auteur onthult tesamen met zijn kleindochter Sanne de plaquette van de gelegenheidsboom (foto: J. de Ruiter). voor een Kind linden geplant als herden kingsbomen voor kinderen, die aan een stofwisselingsziekte zijn overleden. 25 gezinnen maakten van deze gelegenheid gebruik. Iets verderop aan die zelfde dijk staat de jonge lindeboom, die de schrijver van dit artikel kreeg van de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland. U merkt dat het gebruik van linden in het dagelijks leven nog springlevend is en vele toepassingen kent. Maar in alle gevallen geldt de spreuk 'boompje groot, plantertje dood'. Laten we daarom zuinig zijn op het bomenbestand in het algemeen, maar de historische lindebomen in het bijzonder. Noten: 1. Brochure uit 1970 over de lindeboom, uitgebracht door N.V. Boomkwekerij Üdenhout. 2. Schetsen uit Zeeland. Vrij vertaald en bewerkt naar Charles de Coster's 'La Zélande'. 3. Herman J. Grootendorst, Tilia. Keuringsrapport van de regelingscommissie sierbomen N.A.K.B., blz. 69-80. Veel dijken in ons gebied zijn erg kalkrijk, omdat ze bestaan uit klei of zand met een behoorlijke portie schelpen. 4. H.A.J. van Haaren en J. Kopinga, Kweken en onder houden van leilinden. Bomennieuws nr. 3, mei 1985. Uitgave van de Bomenstichting. 5. Archief vml. gemeente Oudelande. Notulen schout en schepenen 1799-1814. 6. Archief van de Ver. Van Ambachtsgerechtigden van 's-Heer Arendskerke c.a., inv. Nr. 6. Register van reso luties 1769-1804, fol. 89. 7. Schriftelijke mededeling d.d. 10 mei 1974 van dhr. B. van Damme, oud-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur van Baarland. 8. K. Wielemaker, Gedenkboek van de feesten in Zeeland, augustus-september 1898, blz. 91. 21

De Spuije | 1999 | | pagina 23