Heemkundige actualiteit Plaatsing GSM-masten op monumentale gebouwen O.W. Hoogerhuis In de vorige aflevering van de Spuije maakten wij melding van het verschijnsel dat in Noord- en Zuid-Beveland het GSM- mastennetwerk kennelijk zonder al te veel verzet kan groeien. Zoals bekend, worden in toenemende mate hiervoor monumenta le, beeldbepalende gebouwen gebruikt. De Heemkundige Kring De Bevelanden tekent bezwaar aan tegen een dergelijk al maar uitdijend antennewoud. We schreven in het vorige nummer dat alleen in de gemeente Reimerswaal tot dusverre van enige verontrusting sprake was over deze vorm van horizonvervuiling. Als redac tie zijn wij nog doende met nader onderzoek om na te gaan hoe het beleid in deze is bij de overige Bevelandse gemeenten. In het volgende nummer hopen wij hier van verslag te doen. In de tussen tijd volgen wij met argusogen de berichtgeving over deze aspecten. Zo trok een bericht in de PZC van 16 augustus 1999 met vol gende kop onze aandacht: 'Zeeuws-Vlaanderen verzet zich tegen de komst van GSM-mas ten'. In Zeeuws-Vlaanderen zijn de telefoniebe drijven Dutchtone, Ben en Telfort momenteel in grote haast bezig met de installatie van zend- en ontvangstap- paratuur om him netwerk verder te completeren. We citeren de berichtgeving over Vogelwaarde en Sint Jansteen: 'In Vogelwaarde zijn de omwonenden van de kerk van Boschkapelle in het geweer gekomen tegen de plaatsing van antennes door Ben en Dutchtone. Ze vrezen dat de straling van de apparatuur schadelijk is voor hun gezondheid. De kerk van Sint Jansteen is tot zendlocatie gebombardeerd door KPN, Telecom en Ben. Naast het voetbalveld van Hulsterloo in Nieuw- Namen komt een tijdelijke mast van Dutchtone te staan'. Het is evident dat de verontrusting gaandeweg meer grond onder de voe ten begint te krijgen. Wij spreken de hoop uit dat het verzet in navol ging van Zeeuws-Vlaanderen ook in Noord- en Zuid-Beveland van de grond zal komen. Nogmaals we blijven de ontwikkelingen op de voet volgen. Als redactie zijn we op zoek gegaan naar afbeeldingen van vroegere Zeeuwse kerktorens met communicatieapparatuur. Tijdens onze speurtocht kwamen we de onderstaande afbeelding van de Veerse kerk tegen. Het betreft hier een mooi voorbeeld van vroegere horizonvervuiling. Het toestel op de kerkto ren is een semafoor die deel uitmaakte van de Franse kusttelegrafïe. Deze verbinding was op last van Napoleon vanaf 1810 langs de Hollandse kust aangelegd. De Veerse semafoor vormde een schakel in de verbin ding die liep van Vlissingen naar Goedereede. 25

De Spuije | 1999 | | pagina 27