Afb. 1. Elizabeth Kodde, Omslagdoek- tex tiel - formaat 50x60 cm. 30 is een vaandel een onmisbaar attribuut als een vereniging de straat op gaat. Op veel oude foto's van historische gebeurte nissen, optochten, en dergelijke zie je ze in gebruik. In de collectie van het museum bevindt zich een groot aantal van deze vaandels. De bedoeling is de vaandels in combinatie met oude foto's waarop ze rond worden gedragen te exposeren. Het muse um is op zoek naar informatie over onbe kende vaandels, naar gegevens over wie, waar en hoe ze gemaakt zijn en naar foto's waarop deze staan afgebeeld. Er zal een bestand van foto's en gegevens worden aangelegd. Het is de bedoeling dat dit bestand steeds zal worden uitgebreid. Voor de tentoonstelling zal geput worden uit de eigen collectie en gebruik worden gemaakt van bruiklenen. Inlichtingen kunt u kwijt bij het museum, Singelstraat 13, 4461 HZ Goes, tel. 0113-228883. Fruitteeltmuseum Kapelle Tot februari 2000 is hier een tentoonstel ling te zien gewijd aan de geschiedenis van het maken van vruchtenwijnen. Behalve van druiven wordt er al sinds eeuwen wijn gemaakt van andere vruchten. In de jaren dertig is dit grootscheeps aangepakt door de firma Van der Have uit Kapelle. De ori ginele gereedschappen zijn tegenwoordig in gebruik bij het Wijnmakersgilde Luctor et Fermento, dat dit jaar zijn 25-jarig bestaan viert. Dit jubileum is de aanlei ding geweest voor de tentoonstelling. Met oude gereedschappen, een fotoserie over hoe je vruchtenwijn maakt en het maken van een Cruydtboeck uit de 16e eeuw, wordt een beeld gegeven van de wijnmake rij. Het geheel is vlot en verrassend vorm gegeven. Voor schoolgroepen en andere belangstellenden is lesmateriaal beschik baar. Het museum is geopend van woens dagmiddag - zaterdagmiddag van 13.00 - 17.00 uur. Fototentoonstelling in het Museum voor Schaal- en Schelpdieren te Yerseke Thema's als strenge winters, bijzondere gebouwen, dorpsgezichten, bekende dorps figuren en de waterkant, komen allemaal aan bod in een nieuwe tentoonstelling in het museum. Voor het samenstellen van deze expositie is geput uit de collecties van het Gemeentearchief Goes en het Documentatiecentrum te Middelburg. Tien jaar geleden heeft een deel van de foto's gehangen op de tentoonstelling 'Yerseke te kijk gezet' in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Gedurende korte tijd was het materiaal ook nog te Yerseke zelf te zien. Degenen die de expositie toen hebben gemist, of die nog eens willen kij ken, kunnen nu in het museum van Yerseke hun hart ophalen. Figuren als 'Lekkere Lindert', het besneeuwde Yerseke in het begin van deze eeuw, de stoommachine op de dijk die de in 1906 overstroomde Molenpolder droog- maalt, kijkjes in oude straatjes met tal van bewoners, foto's vanaf de kerktoren, het zware handwerk aan de waterkant, het zijn allemaal foto's uit een tijd die min stens zo'n 50 jaar achter ons ligt. Het Museum voor Schaal- en Schelpdieren te Yerseke vindt u aan het Kerkplein 1. De openingstijden zijn maandag - vrijdag van 10.00 - 16.00 uur, zaterdag van 10.00 - 12.00 uur. De tentoonstelling is te zien in het museum tot januari 2000. 27

De Spuije | 1999 | | pagina 29