Activiteiten 2000 Op de boerderijen 1 t/m 4 woonden resp. fam. Hoveijn, De Kater, Bakker en De Regt. Het gehucht Geersdijk bevindt zich rechtsonder bij 5. Hier volgen enkele herinneringen aan deze toren van mensen die in de buurt gewoond hebben. De redactie sprak met de heren De Regt (Wissenkerke) en De Kater (Kortgene) die resp. op de vlakbij gelegen boerderijen nr. 4 en nr. 2 hebben gewoond. De Regt vertelde ons dat het in die tijd een groot voordeel was dat door de aanleg van deze lichtmast een aantal boerderijen elek trisch licht kregen. Men was dan wel ver plicht om jaarlijks een bepaalde hoeveel heid elektriciteit (KWH) af te nemen. Om deze zgn. garantielijnen zo veel mogelijk te benutten werd in de huishoudens en in de bedrijfsactiviteiten bezien of men gebruik kon maken van elektriciteit. De heer De Regt kon zich nog herinneren dat er een stofzuiger, een radio en een elektrisch kookfornuis in huis kwam. Ook spraken wij met de heer N. de Kater, die als kleine jongen naast deze lichtmast heeft gewoond. Hij klom af en toe in de mast naar het platform dat net onder het bovenste plateau met de schijnwerper was gelegen. Dit platform was te bereiken door onderin een luik open te duwen. De Kater vertelde ons verder, dat deze toren een uitstekende hoogte had om klei- ne papieren vliegtuigjes of kleine parachutjes gemaakt van zakdoek jes naar beneden te laten suizen. Aan de voet van de toren stond een hekwerk met een bordje 'verboden toe gang'. Het was dus zaak goed uit te kijken of de politie je niet van verre op de toren zag staan. De Kater kon zich naast de genoemde komst van huis houdelijke elektrische apparaten verder nog herinneren dat het water uit de regen bak elektrisch werd opgepompt en onder druk gebracht. Op deze wijze werd het gebruik van een kraan mogelijk. Met behulp van bijgaand fotofragment kan enigszins een beeld worden verkregen van de hoogte van zo'n lichtmast. Dergelijke torens waren ongeveer 17 meter hoog. Met welwillende medewer king van het gemeentearchief te Vlissingen konden wij de toren opsporen die destijds op het hoofdgebouw van het vliegveld van Vlissingen heeft gestaan. Dit fotofragment is ontleend aan een afbeelding uit 1933. Het vroegere Vlissingse vliegveld lag op de plaats waar later de stadswijk Westerzicht is gebouwd. De redactie A.J. Louisse Zoals tijdens de laatste jaarvergadering aangekondigd zal de jaarvergadering met daarin het afleggen van de verantwoording over 1999 plaatsvinden op vrijdag, 24 maart 2000 in Verenigingsgebouw Amici- tia, Schimmelpenninckstraat 14 in Kloetin- ge. Aanvang 19.30 uur. Na de pauze zal Dr. Peter Priester (Breskens 1956) een lezing en dia presentatie geven over de Geschie denis van de Zeeuwse Landbouw (periode 1600 - 1910). Peter Priester studeerde eco nomische en sociale geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen. In 1991 pro moveerde hij cum laude aan de landbouwu niversiteit Wageningen. In 1998 verscheen zijn boek over drie eeuwen geschiedenis van het oude Zeeuwse landbouwbedrijf. Het activiteitenprogramma voor de rest van het jaar 2000 zal gepubliceerd worden in de Spuije nr. 48 dat begin maart 2000 aan u zal worden verzonden. 31

De Spuije | 1999 | | pagina 33