Boekindruk Heinkenszand, land van 18 polders Auteur: J. de Ruiter. Uitgegeven in opdracht van het gemeentebestuur van Borsele. Uitgave van De Koperen Tuin in Goes, 1999. ISBN 9072138953. Prijs fl. 49,90. Het boek begint met een voorwoord van een terecht trotse burgemeester J.L.M. Mandos en een inleiding geschreven door de auteur. De auteur geeft in hoofdstuk I een aantal belangrijke jaartallen o.a.: 1330 is Heinkenszand ontstaan op een eiland. 1350 worden de eerste huizen gebouwd op het land van de heer Heinken (vandaar de naam Heinkenszand). 1420 wordt Heinkenszand met het omrin gende land verbonden en is dus geen eiland meer. In 1456 heeft Heinkenszand een parochie kerk. Wij maken een sprong naar de 19e eeuw. Heinkenszand is nu een centrum-gemeen te, van alle gemakken voorzien. De schrij ver maakt duidelijk waarom hij geen volle dige geschiedenis van Heinkenszand heeft geschreven. Hoewel, stelt hij, deze gedeel telijk in de thema's aan de orde komt. Ik vind het persoonlijk wel jammer, maar al lezende, begint het verleden van Heinkenszand te herleven. In de eerste hoofdstukken wordt uitvoerig stilgestaan bij de ontstaansgeschiedenis van alle 18 polders. Hierbij wordt ter ver duidelijking gebruik gemaakt van over vloedig en adequaat kaartmateriaal. Hij maakt en passant duidelijk, het verschil tussen het recht van aanwas en opwas. Noemt en geeft uitleg over allerlei soorten maten, muntstelsel en het kerkelijk belas tingstelsel. Bladzijde 20 is in zijn geheel gewijd aan Clara's pad. Volgens mij is dit het grote mysterie van Heinkenszand. Welke Clara heeft de eer gehad haar naam te geven aan dit pad? De schrijver noemt er 5 die eventueel hier voor in aanmerking komen. De naam Clara's pad wordt al genoemd in 1650. Maar zou het pad zijn naam niet kunnen ontlenen aan de Heilige Clara? Het Clara's pad was omstreeks 1915 een lommerrijke dreef. 32

De Spuije | 1999 | | pagina 34