dakruiter in de verkoop; gevolgd door de bomen rondom de kerk. Uitbreiding van het aantal zitplaatsen in de kerk (dus meer inkomsten). Ook Koning Willem I wordt om een bijdrage gevraagd. Over de reactie van Zijne Majesteit is niets bekend. In 1842 stelt de nieuwe Koning Willem II fl. 10.000,- beschikbaar voor de bouw van een nieuwe (huidige) Waterstaatkerk. Bruikbare materialen van de oude kerk zullen bij de bouw van de nieuwe kerk gebruikt worden. De armen en behoeftigen kunnen in de winterperiode de oude stenen afbikken. De armenkassen varen er wel bij. Zo maak je van de nood een deugd. In december 1843 kan de hoofdingenieur van Waterstaat meedelen dat de kerk klaar is voor gebruik. De kerkvoogden waren een andere mening toegedaan. Ze hadden een 9-tal ernstige gebreken gecon stateerd, zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde. Alle gebreken worden door Waterstaat weerlegd. Ze moeten wel toege ven datje voor fl. 11.000,- nauwelijks een kerk kunt bouwen. Nadat er nog voor fl. 290,- herstellingen zijn uitgevoerd kan de kerk op 10 november 1844 ingebruik genomen worden. De Gereformeerden Na de Afscheiding bouwen de Gereformeerden hun eerste (houten) kerk je. In de zware storm (eind 70 jaren van de 19e eeuw) stort het kerkje in elkaar. Nu eens niet door mensenhanden gesloopt. In 1882 beschikken ze over een stenen kerk aan de Dorpsstraat, het huidige Maranatha. In 1903 nemen de Gereformeerden de huidige kerk in gebruik. De Katholieken Na de Reformatie was een groot gedeelte van het platteland van Zuid-Beveland katholiek gebleven, ondanks de strenge voorschriften van de Staten van Zeeland. Een doorn in het oog der Gereformeerden waren de uitvoeringen van het Rethorica- gilde (toneel) en de activiteiten van het handbooggilde Sint Sebastiaan. Het waren katholieke broeinesten. Met de komst van de Fransen in 1795 bre ken er betere tijden aan voor de Katholieken. Ze krijgen evenals alle ande re kerkgenootschappen godsdienstvrijheid. In 1805 wordt het slot Barbestein aange kocht. In 1865 wordt het vervangen door de huidige R.K. kerk en het slot doet tot 1905 dienst als pastorie. Daarna wordt het Afb. 2. Heinkenszand, getekend door J. Gardenier Visscher, eind 18e eeuw. 34

De Spuije | 1999 | | pagina 36