Handboog schutterij 'Soranus' achter de 'School met den Bijbel', 1907. Zilveren koningsketting van het schuttersgilde St. Sebastiaan te Heinkenszand, waaraan een vogel en zeventien schilden, waarop het wapen en de spreuk 'Altijd aenclevende'. Zeeuws Museum, bruikleen van Kon. Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Foto A. Verburg, febr. 1999; inv.nr. G 1959. afgebroken. Opgeruimd staat netjes. Niet waar? Nog een laatste mededeling van het kerke lijk front. In de Tweede Wereldoorlog confisceren de Duitsers alle klokken om ze te gebruiken in de wapenindustrie. Geen enkele klok van Heinkenszand is teruggevonden. Tot 12 mei 1948 werd in Heinkenszand de tijd aangegeven door het slaan op een lege gas cilinder. Na de kerken behandelt de schrijver de herbergen. De uitbaters worden nogal eens omschreven als 'Schamele luijden'. Ook het transport wordt behandeld. In de eerste helft van de 17e eeuw krijgt Heinkenszand een verbinding over het water met Goes. Deze zogenaamde schuit vaart was noodzakelijk voor de afvoer van landbouwproducten naar Goes. Vooral in het najaar en de winter als de wegen onbe gaanbaar waren. De schuitvaart was in feite niet veel meer dan een uitgebreid slo tenstelsel; zo verbreed dat 2 bootjes elkaar konden passeren. De burgermilitie. Bij het begin van de 80 jarige oorlog voerde de Spaanse landvoogd Requesens dienstplicht in voor alle gezon de mannen tussen 18 en 60 jaar. In de loop der tijden kwam het nogal eens voor dat de mannen wegens plichtsverzuim beboet werden. In 1798 (Franse tijd) werden alle gilden verboden, zo ook het handbooggilde en het Rethorica-gilde. Vooral Katholieken waren lid van deze gilden. Voor Protestanten bestond een kerkelijk verbod op deelname aan of lidmaatschap van deze 'wellustige' gilden. Regelmatig moesten lidmaten tot de orde geroepen 35

De Spuije | 1999 | | pagina 37