S ft 1 CLARA S PAD 1 was tevens voorzanger, voorlezer, klokken luider en schoonmaker van kerk- en schoolgebouw. De eerste schoolmeesters na de Reformatie waren veelal Vlamingen. De school werd gevestigd in de pastoorswo ning. In 1875 wordt op deze plaats een nieuw school gebouwd. In 1902 komen er 2 nieuwe lokalen bij. Tijdens de Tweede Wereldoorlog doet de school dienst als noodziekenhuis en kazerne. In 1969 wordt op een andere locatie de huidige school (De Reiger) gebouwd. De oude school wordt gesloopt. Een poging om een bijzondere school voor jonge juffrouwen (1870 - 1885) te stichten is wegens gebrek aan belangstelling een kort leven beschoren. Tot 1907 gaan de kinderen van alle gezind ten naar dezelfde school. Maar in dat jaar slaat, ook in Heinkenszand, de verzuiling in het onderwijs toe. Aan Clara's pad wordt een school met de bijbel gebouwd (1907). Deze wordt in 1975 vervangen door een nieuwe school. In 1909 hebben ook de Katholieken hun eigen school die in 1965 plaats maakt voor een nieuwe school. Verder wordt nog de Franse tijd (soldaten van Napoleon) behandeld. Heinkenszand levert 17 soldaten waarvan er 11 niet meer terugkeren. In 1934 krijgt Heinkenszand een vrijwilli ge brandweer. Hierdoor komt een einde aan de bestaande dienstplicht van manne lijke inwoners tussen 18 en 45 jaar. In de laatste hoofdstukken gaat het over de bevolkingsaantallen en de belastingen. Wie van cijfers houdt kan hier (evenals de auteur) zijn hart ophalen. Na het lezen van dit boek over Heinkenszand overvalt mij een zekere treurigheid. Wat is het toch jammer dat je zo dikwijls moet lezen: gesloopt. Wat had Heinkenszand niet kunnen pronken met zijn beide buitenplaatsen en met zijn Middeleeuwse kerk i.p.v. zijn W aterstaatkerk Misschien zou het een les voor de toekomst kunnen zijn: Bezint eer gij begint (met slo pen). De burgemeester is (terecht) trots op het Afb. 1. Straatnaambord. verschijnen van het boek. Hij maakt duide lijk waarom het gemeentebestuur opdracht tot het schrijven en het uitgeven ervan heeft besloten. Ik heb ook nog enkele suggesties. Zou het boek, aangepast aan het basisonderwijs, geen ideaal middel zijn tot het geven van streekgeschiedenis? Het boek beschikbaar stellen aan nieuwe inwoners van Heinkenszand. Als ze het boek gelezen hebben zijn ze gelijk thuis in Heinkenszand. Tot slot enkele opmerkingen. Het boek bevat veel feiten, jaartallen en berekenin gen. Van alle personen in belangrijke publieke en kerkelijke functies zijn lijsten opgenomen. Dat de schrijver zeer nauwge zet te werk gaat, blijkt wel uit de lijst met pastoors. Een aantal van hen wordt aange duid met Mri (magister, universitaire opleiding) of Dni/Dno (Heer, dus gewoon meneer Pastoor) voor hun naam. De kadastrale gegevens uit 1832 kunt u in het boek op de laatste bladzijden raadple gen. Wie Heinkenszand wilt leren kennen moet dit boek lezen. Het dorp komt tot leven; het krijgt een gezicht. Ik eindig deze beschouwing met de hoop uit te spreken dat Clara's pad tot in lengte van jaren zijn naam zal behouden. Waar vind je nog zo'n mooie naam? H.F.M. de Potter Bron: Foto's uit het boek Heinkenszand, land van achttien pol ders. 37

De Spuije | 1999 | | pagina 39