Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Jan Adam Geill, heel- en vroedmeester op Zuid-Beveland (deel I) G.J. Lepoeter2 Wat twee padvindsters zo op hun pad vinden W.P. den Toom 14 Zuid-Bevelandse volkstypen rond 1920 C. Beenhakker t15 Linden in de Zak (deel II) J. de Ruiter17 De hoed A. Tilroe23 Heemkundige actualiteit OW. Hoogerhuis25 Tentoonstellingsprogramma Museum F.H. de Klerk 26 Een bijzondere grafsteen herontdekt G.J. Lepoeter 28 Opsporing verzocht 30 Boekindruk: H.F.M. de Potter 32 Het huis aan de Westwal in Goes A.J. Louisse38 De dominee tekent J. de Ruiter40 Vijfentwintig jarig jubileum Heemkundige Kring De Bevelanden Op 29 januari 2000 zal het 25 jaar geleden zijn dat de Heemkundige Kring De Bevelanden werd opgericht. Oprichters waren de heren mr. F.G.A. Huber burgemeester van Goes, L.J. Abelmann gemeentearchivaris van Goes en H. Uil archiefmedewerker aldaar. Aanlei ding voor de oprichting was het verlangen om een publicatiemogelijkheid te scheppen voor studies over de geschiedenis van de Bevelanden. De vereniging kreeg tot doel het bevorde ren van de kennis van Zuid- en Noord-Beveland en de bestudering van de levensomstan digheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen en bewoond heb ben. Zij tracht dit doel te bevorderen door het organiseren van lezingen, tentoonstellingen, excursies, publicaties, uitgifte van een jaarboek, voorlichting en bescherming van objecten van geschiedenis, folklore en heemkunde. In 1976 en 1977 werden de werkgroepen Veldnamen en Kleine Monumenten ingesteld. Inmiddels is een aantal publicaties over veldnamen verschenen. Over de kleine monumenten is in 1981 een catalogus uitgegeven. Deze publicaties krijgen in de naaste toekomst een vervolg. Van het jaarboek zijn 24 exem plaren uitgegeven en van de Spuije 47. De laatste drie zijn in de vernieuwde vorm van een tijdschrift uitgegeven samen met de Vrienden van het Museum. Daarnaast zijn er boek werken en publicaties verschenen, waarvan een aantal in nauwe samenwerking met het gemeentearchief. Op deze plaats past een woord van waardering voor de redactiecommis sie. Zij heeft deze publiciteit mogelijk gemaakt en heeft daarmee voldaan aan de bedoeling van de oprichters. Een hoogtepunt in het bestaan van onze vereniging was de totstandko ming van het Monument voor de in 1940 omgekomen Franse militairen en de in 1944 gesneuvelde Canadese en Schotse bevrijders op de Sloedam. Samen met de zustervereni ging Heemkundige Kring Walcheren werd dit project opgezet. Het monument werd onthuld door Z.K.H. Prins Bemhard in aanwezigheid van oud-strijders en de Canadese Minister Hees. De afgelopen 25 jaren overziende leidt tot de conclusie dat de Heemkundige Kring De Bevelanden een bloeiende vereniging is met 600 leden en met veel activiteiten. Dit dankzij de inspanning van velen, t.w. het bestuur, de redactiecommissie, de werkgroepen, de overige vrijwilligers en de medewerkers van het gemeentearchief. Daarvoor hartelijk dank. Volgend jaar zal aandacht worden besteed aan het 25-jarig jubileum. Over de wijze waarop dit zal gebeuren, beraadt het bestuur zich. Tot slot wil ik de wens uitspreken dat de Heemkundige Kring De Bevelanden ook in de volgende eeuw haar doelstelling verder zal mogen verwezenlijken. Ik wens u veel leesplezier met deze extra dikke editie van de Spuije. De voorzitter, J.A. Hoste 1

De Spuije | 1999 | | pagina 3