ven, dat men Klappe noemde. Dit zijn nog herinneringen uit mijn eerste schoolgaan, en de straf die meester toepaste. Dien zelfde persoon heb ik later nog gekend als oefe naar en op vele dorpen 's zondags in de kerken ging preken.'2) Jan Adam Geill huwde te Zaamslag op 22 november 1809 met Janna de Vos. Deze was hier geboren op 17 september 1783. Over zijn diensttijd in het Franse leger, waarvan zoon Jan Adam gewag maakt, zijn geen gegevens bekend. De jonge Jan Adam, geboren te Zaamslag op 23 april 1815, bewaart zijn leven lang herinneringen aan zijn geboorteplaats. Voor een belangrijk deel zijn deze toege spitst op zijn ervaringen op de dorpsschool, waar meester C. Huijssen (onderwijzer te Zaamslag van 1796 tot 1836) de scepter zwaait.3) Naar Nisse 'Het was in 1823 dat mijne ouders goed vonden Zaamslag te verlaten en zich te Nisse hunne woonplaats overbragten dat een mooi dorp is, een vierkant geheel, in het midden beplant met groote olmen boomen, die ik weet, twee maal gerooid zijn en nu weer vele prachtstukken bezit. In dat plein ligt een grote waterput, die altijd goed gevuld is met drinkbaar water, dat vele dieren gebruiken en dat de vrouwen dien stig is straten te schrobben en te schuren en ook tot andere doeleinden kan aangewend worden.' Als opvolger van Servaas de Klerk, die maar enkele jaren in Nisse zijn praktijk heeft uitgeoefend, komt de heel- en vroed- meester Jan Adam Geill, vergezeld door zijn echtgenote en zes kinderen, in 1823 vanaf Zaamslag naar Nisse. Vanaf de aan- Afb. 2. Het centrum van het dorp Nisse volgens de eerste kadastrale kaart van omstreeks 1830. Het omringde pand aan de oostzijde van het dorpsplein, sectie A, nummer 169, is de woning van de familie Geill. 4

De Spuije | 1999 | | pagina 6