Afb. 5. De pastorie van Nisse, getekend door ds. A.J. Backer (predikant te Nisse van 1855 tot 1871). In 1869 werd deze pastorie afgebroken en vervangen door een nieuwe, (tekening in bezit van A.J.A.M. Lisman te Nieuwersluis). zeer onbetamelijke levenswandel, waarover ik niet zal uitweiden maar hun daden lie ver met een groot gordijn wil bedekken.' Ds. Dirk Anthonij Buijt, geboren te Middelburg op 30 oktober 1775, is als kan didaat bevestigd te Sint Kruis op 29 okto ber 1797. Van daar komt hij naar Nisse op I augustus 1802. Hier bouwt hij een lange staat van dienst op, want hij blijft er tot zijn emeritaat in 1852.6) De jongste zoon van dominee Buijt, Huibert Nicolaas, is te Nisse geboren op 26 mei 1810. Huibert is dus vijfjaar ouder dan Jan Adam Geill, waarmee deze zich 'als twee zielen in een zak' voelt. De echtgenote van dominee Buijt, Dora Geertruida van Ee, was geboren te Utrecht op 6 maart 1779. Zij overlijdt te Nisse op II november 1836. Enkele maanden na haar overlijden, op 30 januari 1837, wordt in de pastorie een kind geboren. Het is het zoontje van Elizabeth Wilhelmina (Betsy) Buijt, de ongehuwde 29-jarige dochter van de predikant. 'Jan Adam Geil, heel- en ver loskundige, oud 50 jaar' doet de geboorte aangifte. Het jongetje, dat echter al een dag na de geboorte komt te overlijden, krijgt de naam Isolin. Elizabeth Wilhelmina Buijt vertrekt uit Nisse op 13 juni 1844, volgens de aantekening in het bevolkingsregister naar Goes. In Goes vin den wij haar evenwel niet terug. Dominee Buijt overlijdt te Nisse op 5 februari 1855. De familie Verschoor 'Ook was er in dien tijd eene buitenplaats, die in den zomer bewoond werd door den ambachtsheer Verschoor en familie, die gewoonlijk in de maand October verhuis den naar Goes, waar hij burgemeester was. Die goede man is ongelukkig aan zijn eind gekomen. Gewoonlijk als zij in Nisse woon- 6

De Spuije | 1999 | | pagina 8